Koç Üniversitesi’nde yurt kapasitesi nedir?

Koç Üniversitesi, Ana Kampüs ve Batı Kampüs içindeki yurt binalarında toplam 2.779 kişilik yatak kapasitesine sahiptir.

Bu kapasitenin 2423’ü lisans öğrencilerine ayrılmıştır.

Yurtlara sadece tam aşılı olan (2 doz aşısını yaptırmış ve üzerinden en az 14 gün geçmiş) öğrenciler kabul edilecektir.

Tam aşılı olmak için gereken süre yaklaşık 6 hafta olduğu için, yurt başvurusu yapacak öğrencilerin ilk aşılarını en geç 2-9 Ağustos haftasında olmaları önerilir.

COVID-19 hastalığını geçirmiş olan öğrencilerin ise, hastalığın üzerinden 3 ay geçtikten sonra aşı olmaları gerekir. Yurda giriş tarihinde hastalığı geçirmiş ancak henüz aşı zamanı gelmemiş olan öğrencilerin, Yurda kayıt olabilmek için, vakti geldiğinde aşı randevusu alacağına ve aşılarını tamamlayacağına dair onay vermeleri gerekir.

Daha fazla bilgiyi adaylar.ku.edu.tr sayfasında bulabilirsiniz. Sorunuz olursa bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Koç Üniversitesi'nin yurt imkanları nelerdir?

Tüm yurt binalarında kablosuz internet, merkezi ısıtma ve kesintisiz sıcak su imkânı mevcuttur. Öğrencilerimiz yurt binalarında bulunan çamaşırhanelerden ücretsiz faydalanabilmektedirler. Ayrıca Ana Kampüs yurt binalarında öğrencilerin ortak kullanımına açık mutfaklar bulunmaktadır. Batı Kampüste B binasında bulunan mutfak öğrencilerin kullanımına sunulmaktadır. Odalarda, kablosuz internet erişiminin yanı sıra her öğrenci için kablolu internet bağlantısı, kablolu TV bağlantısı ve odaya ait telefon mevcuttur.

Her binada ortak kullanıma açık dinlenme odaları bulunmaktadır. Dinlenme odalarında bilgisayar, yazıcı ve kablolu TV yayını izleme imkânı sunan LCD televizyonlar bulunmaktadır.

Yurt Müdürlüğü, yurt binalarından sorumlu 25 yurt sorumlusu, sağlık personeli, güvenlik ve teknik ekip ile 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir. Kız ve erkek yurtları ayrı binalardadır.

Yurtlarda temizlik hizmetleri mevcut mudur?

Yurt binalarımızda öğrencilerimizin  odaları ve kullandıkları ortak alanlar profesyonel bir taşeron firma tarafından yapılmaktadır. Temizlik ekibi Yurt ve Konaklama Direktörlüğü tarafından denetlenmekte ve yönlendirilmektedir. Ortak alanlar gün içinde düzenli olarak, odalar ise Yurt ve Konaklama Direktörlüğü tarafından belirlenen programa göre periyodik olarak temizlenmektedir.

Temizlik esnasında hijyene azami özen gösterilmekte, bu amaçla değişik yüzeyler ve değişik alanlarda farklı malzemeler ve kimyasallar kullanılmaktadır. Bu kimyasalların seçiminde alerjik reaksiyon oluşturmayacakların seçimine özen gösterilmektedir.

Bunlara ek olarak acil durumlarda 24 saat ulaşılabilecek nöbetçi temizlik personeli de mevcuttur.

Öğrencilerimizin, yurt yönergesi gereği, temizlik yapılacak günlerde odalarını temizliğe uygun halde bırakması gerekmektedir.

Yurt odalarındaki mevcut eşyalar nelerdir?

Her odada kişiye özel tahsis edilen yatak ve yatak koruyucu ile birlikte elbise dolabı, komodin, çalışma masası, koltuk, çalışma sandalyesi, kitaplık, mini buzdolabı ve masa lambası mevcuttur.

Yurt ücretleri ne kadardır?

Koç Üniversitesi 2021 – 2022 öğretim yılı iki dönemlik yurt ücretleri 17.000 TL ile 55.000 TL arasında değişmektedir. Ücretlerle ilgili detaylı bilgileri buraya tıklayarak ya da Yurt ve Konaklama Direktörlüğünden öğrenebilirsiniz.