Kariyer Gelişim Merkezi, Koç Üniversitesi öğrencilerine ve mezunlarına kariyer, kariyer gelişimi ve planlaması, lisansüstü eğitim planlarının oluşturulması ve profesyonel iş hayatı ile ilgili kararlarında destek olmayı hedefliyor. Bunu yaparken, farklı fakülte ve bölümlerde öğrenim gören öğrencilerin farklı ihtiyaçlarını göz önüne alarak planlar ve programlar sunmayı amaçlıyor.

Kariyer Gelişim Merkezi olarak tüm öğrencilerimize ve mezunlarımıza verdiğimiz temel hizmetler:

► Kariyer ve yüksek eğitim planlarına ve kararlarına destek olmak üzere yüksek eğitim, meslek seçimleri, iş dünyası, iş hayatı gibi konularda bilgi edinmelerini sağlamak,

►Profesyonel hayat, iş dünyası, iş dünyasındaki eğilimler, gelişmeler ve iş olanakları hakkında detaylı bilgi sunmak,

► Kendilerine uygun akademik programlar seçmelerine ve iş hayatını daha yakından tanımak için staj, değişim programları, gönüllü çalışmalar, yarı-zamanlı çalışmalar gibi deneyim sahibi

olabilecekleri uygulamalarda yer almalarına destek olmak,

►Profesyonel iş yaşamına girmeyi düşünen öğrenciler için; iş arama teknikleri, özgeçmiş hazırlama, mülakat teknikleri, profesyonel ilişkiler kurma becerileri gibi konularda seminerler düzenlemek ve öğrencileri iş hayatına hazırlamak,

► Yüksek lisans ve doktora eğitimine devam etmeyi planlayan öğrencilere yurtiçi ve yurtdışındaki üniversiteler ve programlarla ilgili bilgileri aktarmak ve ilgili başvurularında destek olmak.

Kariyer Gelişim Merkezi, öğrencilerle ve mezunlarla birebir görüşmeler yaparak, iş dünyası ile ilişkiler kurarak ve sürdürerek, yurtiçi ve yurtdışındaki diğer eğitim kurumlarıyla bağlantılar oluşturarak, üniversite içindeki diğer bölümler, fakülteler ve öğretim üyeleri ile işbirliği içinde çalışarak hizmetlerini yürütmektedir. Öğrencilerin ve mezunların eğitim hayatı ve kariyer tercihleri konusunda bilinçli seçimler yapmalarına katkıda bulunmak Kariyer Gelişim Merkezi’nin en önemli hedeflerinden biridir.

TUNA DAĞLI, KARİYER GELİŞİM MERKEZİ DİREKTÖRÜ

Koç Üniversitesi Kariyer Gelişim Merkezi olarak ana hedefimiz; öğrencilerimize ve mezunlarımıza değerleri, ilgi alanları, beceri, yetenek ve yaşam tarzı tercihlerine uygun kariyer seçimleri yapabilmelerine, bu doğrultuda yerel ve uluslararası kariyer fırsatlarını keşfedebilmelerine ve işe alınabilirlik potansiyellerinin geliştirilmesine yardımcı olarak, kariyerleri ile ilgili etkin karar almaları ve yüksek tatmin duygusunu tadacakları kariyerlerini tasarlamaları için destek olmaktır Üniversite hayatından gerek iş hayatına gerekse yüksek eğitime geçiş her yönüyle titiz bir çalışma ve hazırlık gerektiriyor ve bizler de bu süreçlerin her aşamasında etkin bir şekilde yer alıyoruz. Birebir danışmanlık hizmeti, danışmanlarımızın verdiği Kariyer Yönetimi konusunda seçmeli ders, atölye çalışmaları, seminerler, tanıtım toplantıları, iş dünyası ile olan bağlantıların geliştirilmesine yönelik çeşitli etkinlikler aracılığıyla öğrencilerimizin okul sonrasına en iyi şekilde hazırlanmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Kariyer Gelişim Merkezi olarak farklı bölümlerde eğitim gören öğrencilerimizin farklı ihtiyaçlarına cevap verecek çalışmalar yapmaya ve geliştirmeye özen gösteriyoruz.

DUYGU PEKER, INTERNATIONAL BUSINESS DEVELOPMENT ETIYA INTERNATIONAL

2015 Elektrik – Elektronik Mühendisliği mezunuyum. Diğer üniversitelerden farklı olarak üniversitemin sağladığı imkânlar sayesinde bir mühendis olmanın ötesinde bir dünya vatandaşı ve futurist bir birey olma yolunda emin adımlar ile ilerlediğime inanıyorum. Koç Üniversitesi’nden mezun olmanın ayrıcalığını hissetmediğim bir an yok; nereye gidersem gideyim, kimle tanışırsam tanışayım üniversitemin bana sağladığı sosyal ve akademik imkânlar sayesinde kendimi çok daha iyi ifade edebiliyor, fark yaratabiliyor ve potansiyelimin çok daha üzerine çıkabiliyorum. Benim hikayemde mezuniyetten sonraki ilk durağım Amerika oldu. Girişimciliğe olan ilgim ışığında ilerlediğim yolda üniversitem, aldığım eğitim ve kültür her zaman benim en büyük destekçim oldu. Önce New York, sonra Silikon Vadisi’nde bulunduğum sürede çok farklı tecrübeler edinme fırsatım oldu. Şuan çalıştığım şirkette aldığım rol ve kısa zamanda kazandığım ayrıcalıklı deneyimler, üniversitemin bana sağladığı imkânlar ve kazandırdığı vizyon sayesinde oldu. Geriye dönüp baktığımda Kariyer Gelişim Merkezi’nde geçirdiğim günleri ve kendimi keşfetmek için katıldığım sayısız toplantılarımızı hatırlıyorum. Beni dinlediniz, kendimi keşfetmeme yardımcı oldunuz ve beni en doğru şekilde gideceğim yol için cesaretlendirdiniz. Çok teşekkür ediyorum, üzerimde emeğiniz çok büyük. Tüm arkadaşlarımı geleceklerini en doğru şekilde planlamaları için sizden destek almaları adına davet ediyorum.

HANDE LAYIK, L’ORÉAL TÜRKİYE İŞE ALIM MÜDÜRÜ

L’Oréal İşe Alım ekibi olarak Koç Üniversitesi Kariyer Gelişim Merkezi ile bu sene de oldukça keyifli projelere imza attık. Her yeni mezun öğrencinin olduğu üzere, Koç Üniversitesi öğrencilerinin de aldıkları kaliteli eğitimi iş hayatına aktarabilmeleri veya kendileri için en doğru mesleği seçmelerine destek olacak bir merkezin varlığına ihtiyaç var. Koç Üniversitesi Kariyer Gelişim Merkezi ile yaptığımız çalışmaları göz önünde bulundurarak, öğrencilerin hayatında oldukça etkin olduklarını söyleyebilirim. Fark yaratan nokta ise etkin çalışmalarının yanı sıra, hem özel sektör hem de akademik dünya arasındaki dinamikleri doğru anlayarak, etkin bir köprü görevi görebilmeleri. Öğrencilerin bu anlamda ihtiyaçlarını tespit ederek, bu ihtiyaçlar doğrultusunda bizlerle öğrencileri bir araya getirmeleri sayesinde, öğrencilerin gelişimine önemli katkı sağladıklarını düşünüyorum. Bu vesile ile hem L’Oréal İşe Alım ekibi olarak staj ve tam zamanlı ihtiyaçlarımıza havuz oluştururken hem de öğrencilerin işe alım süreçlerinde daha başarılı olabilmeleri için destek sağladık. L’Oréal olarak Koç Üniversitesi Kariyer Gelişim Merkezi ile çalışmalarımıza devam edeceğiz.

YASEMİN TAŞÇI, LC WAIKIKI MAĞAZACILIK HİZMETLERİ A.Ş. ÜCRET VE YETENEK YÖNETİMİ

LC Waikiki İnsan Kaynakları ekibi olarak Koç Üniversitesi öğrencileri ile buluştuğumuz kariyer etkinliklerinde Kariyer Gelişim Merkezi ile birlikte çalışıyoruz. Birlikte çalıştığımız süre içerisinde işbirlikçi yaklaşımları ve hem öğrenciler hem de şirketimizin ihtiyaç ve beklentilerini göz önünde bulundurarak yaptıkları faydalı yönlendirmeler sayesinde öğrencilerle verimli etkinliklerde bir araya gelme fırsatı yakaladık. Önümüzdeki yıllarda da şirketimize ve öğrencilere değer katacak yeni etkinliklerde yeniden birlikte çalışmak ümidiyle…