2021 – 2022 eğitim yılı güz dönemi itibariyle Koç Üniversitesi, Rumelifeneri Kampüsü yurt binalarında 1.534 kişilik, Batı Kampüs yurt binalarında 1.245 kişilik olmak üzere toplam 2.779 kişilik yatak kapasitesine sahiptir. Bu kapasitenin 2423’ü lisans öğrencilerine ayrılmıştır. Rumelifeneri Kampüsündeki her yurt binası 65 – 85 yatak kapasiteli olup toplam 21 adet yurt binası bulunmaktadır. Rumelifeneri Kampüsünde çoğunlukla ortak banyolu olarak 1, 3 ve 4 kişilik ve az sayıda banyolu olarak 1, 3 ve 4 kişilik; Batı Kampüste ortak banyolu olarak 1, 3, 4 ve 5 kişilik odalarımız mevcuttur.

Batı Kampüste 188 -189 yatak kapasiteli 6 adet, 112 yatak kapasiteli 1 adet olmak üzere toplam 7 adet yurt binası bulunmaktadır. Yurt binalarında 1, 3, 4 ve 5 kişilik odalar bulunmaktadır. Yurt binalarımızda merkezi ısıtma ve kesintisiz sıcak su imkânı mevcuttur. Ana kampüs yurt binalarımızda mutfak ve çamaşırhaneler, Batı kampüs yurt binalarımızda ise çamaşırhaneler ile B binasında bulunan mutfak öğrencilerimizin kullanımına sunulmaktadır.

Üniversitemize kabul edilen ve konaklama hakkı olan lisansüstü öğrencileri Batı Kampüste kendilerine ayrılan yurt odalarında kalırlar.

Yurt ve Konaklama Direktörlüğü, yurt binalarından sorumlu 25 Yurt Sorumlusu, sağlık personeli, güvenlik ve teknik ekip ile 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir. Kız ve erkek yurtları ayrı binalardadır. Öğrencinin yurt başvurularına göre öncelikli olarak şehir dışından, daha sonra da şehrin uzak bölgelerinden gelen öğrencilerimiz, Yurt ve Konaklama Direktörlüğü tarafından kapasite dahilinde yurtlara yerleştirilirler.

Yurtlarda kalmak için iki dönemlik sözleşmeler her yarıyıl başında imzalanır. Yurt ücretleri her yıl için bir defada peşin veya taksitli olarak ödenir. Kredi kartı geçerli değildir. Yurtlara kesin kayıt esnasında 400 TL yurt depozitosunun ödenmesi gerekmektedir. Yurt ücretlerine ısınma, temizlik hizmetleri, rekreasyon alanlarının kullanımı dahildir. Koç Üniversitesi 2021 – 2022 öğretim yılı iki dönemlik yurt ücretleri 17.000 TL ile 55.000 TL arasında değişmektedir. Ücretlerle ilgili detaylı bilgileri buraya tıklayarak ya da Yurt ve Konaklama Direktörlüğünden öğrenebilirsiniz.

Yurtlara sadece tam aşılı olan (2 doz aşısını yaptırmış ve üzerinden en az 14 gün geçmiş) öğrenciler kabul edilecektir.

Tam aşılı olmak için gereken süre yaklaşık 6 hafta olduğu için, yurt başvurusu yapacak öğrencilerin ilk aşılarını en geç 2-9 Ağustos haftasında olmaları önerilir.

COVID-19 hastalığını geçirmiş olan öğrencilerin ise, hastalığın üzerinden 3 ay geçtikten sonra aşı olmaları gerekir. Yurda giriş tarihinde hastalığı geçirmiş ancak henüz aşı zamanı gelmemiş olan öğrencilerin, Yurda kayıt olabilmek için, vakti geldiğinde aşı randevusu alacağına ve aşılarını tamamlayacağına dair onay vermeleri gerekir.

Daha fazla bilgiyi adaylar.ku.edu.tr sayfasında bulabilirsiniz. Sorunuz olursa bize her zaman ulaşabilirsiniz.