İngilizce Hazırlık Okulu eğitim kadrosunun tamamı, alanında yüksek lisans derecesine sahip öğretim görevlilerinden oluşmaktadır.

Kayıt olduğu sırada İngilizce yeterliğini belgelememiş olan öğrenciler öncelikle Seviye Belirleme Sınavı’na girerler; bu sınavdan yeteri kadar yüksek puan alan öğrenciler üniversite yeterlik sınavına girme hakkı kazanırlar. Seviye belirleme puanı yeteri kadar yüksek olmayan öğrenciler İngilizce Hazırlık Okulu’nda puanlarına uygun seviyelere yerleştirilirler.
Seviye Belirleme Sınavı 100 sorudan oluşan ve bir saat süren bir sınavdır. Kayıt döneminde verilen yeterlik sınavı ise kurumsal TOEFL sınavıdır.

Kayıt döneminde süreleri üç yılı geçmemiş olmak şartıyla aşağıdaki sınav sonuçlarını sağlayan öğrenciler İngilizce Hazırlık Okulu’ndan muaf olurlar:

  • Kurumsal TOEFL: 550/4 (Koç Üniversitesi’nde yılda bir kez Ağustos ayında yapılmaktadır ve seviye belirleme sınavından yeteri kadar yüksek puan alan öğrenciler girebilir).
  • TOEFL IBT: 80/20 (Yazılı bölümden)
  • KPDS / ÜDS / E-YDS: 80
  • CAE: Grade of C.
  • PTE Academic (Pearson Test of English): 67

*Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerliklerini Belirleme Yönergesi kapsamında,  dışarıdan kabul ettiğimiz tüm sınavlar için (TOEFL IBT, PTE  Akademik ve CAE) sınavlar Türkiye’de alınmışsa sadece devlet üniversitelerinde alınmış sınav sonuçları kabul edilmektedir.

 

ELC öğrencileri ELC’ye dört seviyeden birinde başlarlar.

  • Temel (Foundation)
  • Orta Altı (Pre-Intermediate)
  • Orta (Intermediate)
  • Orta Üstü (Upper Intermediate).

 

Programımız dil becerilerinin geliştirilmesini amaçlar. Her seviyede öğrenciye dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerileri verilir. Öğrenciler haftada beş gün derslere girer. Suna Kıraç Kütüphanesi’nin sunduğu kaynaklardan da faydalanarak dil becerilerini geliştirebilirler. ELC düzenli olarak gönüllü etüt programları ve öğrenciler için destek hizmetleri sunar. Öğrenciler aynı zamanda ofis saatlerinde okutmanlarından da destek alabilirler.

ELC’de başarılı olabilmek için öğrencilerin 4.0 üzerinden en az 2.0 not ortalamasına sahip olmaları gerekmektedir. Böyle bir ortalama öğrencilerin bahar döneminde diğerleri ile aynı hızda ilerleyebilmelerini sağlayacaktır. 2.0 ortalama aynı zamanda öğrencinin Koç Üniversitesi’nin İngilizce yeterlilik sınavı olan KUEPE’ye girme ve üniversitemizin dışarından kabul etmekte olduğu TOEFL IBT, YDS, PTE Academic ve CAE sınavlarından alacakları geçer puanları saydırma hakkı verecektir.

Bir programa kayıt yaptıran ve yabancı dil hazırlık sınıfına devam etmesine rağmen hazırlık sınıfını iki yıl içinde başarıyla tamamlayamayan öğrencilerin programdan ilişiği kesilir. Hazırlık sınıfında başarısız olarak programdan ilişiği kesilen öğrenciler, varsa kendi yükseköğretim kurumlarında öğretim dili Türkçe olan eşdeğer bir programa kayıt yaptırabilirler. Ancak bu öğrenciler, talep etmeleri durumunda Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından bir defaya mahsus olmak üzere kayıt yaptırdığı yıl itibarıyla, öğrencinin YKS puanlarından ilgili olan puanı, yerleştirileceği programa kayıt yaptırmak için aranan taban puanından düşük olmaması şartıyla öğretim dili Türkçe olan programlardan birine merkezî olarak yerleştirilebilirler.

İngilizce Hazırlık Okulu’nun dışarıda alınmış olan sınav sonuçları ile ilgili soruşturma başlatma, şaibeli sonuçları kabul etmeme ve üniversitenin kurumsal TOEFL sınavının alınmasını zorunlu kılma hakkı saklıdır. Dışarıdan getirilen sonuçların kabul edilebilmesi için resmi sonuç belgelerinin sınavı veren kurum tarafından üniversiteye postalanması ve her bir sınavın geçerlilik süresine bağlı olarak geçmiş üç yıl içinde alınmış olması gerekmektedir.

Koç Üniversitesi öğrencilerinin derslerinde başarılı olabilmeleri için gerek yazılı gerek sözlü İngilizcelerinin çok ileri düzeyde olması gerekmektedir. Bu nedenle İngilizce Hazırlık Okulu’nda bütün dil becerileri öğretilirken, öğrencilerin dinledikleri ve okudukları her şeyi anlamaları ve kendilerini yazılı ve sözlü olarak ifade edebilmeleri amaçlanır. İngilizce Hazırlık Okulu’ndaki eğitim, dil becerilerinin yanı sıra, öğrencilerin üniversite yaşamlarını başarıyla sürdürmeleri için gereken akademik becerilerin de kazandırıldığı bir süreçtir.

Eğitim dilinin İngilizce olduğu bir okulda okuma fikrinin ilk başta pek çok öğrenciye ürkütücü ve zorlu geldiğinin farkındayız. İşte tam da bu nedenle İngilizce Hazırlık Okulu olarak amacımız, öğrencilerimize birinci sınıfa başlamadan önce İngilizce bakımından ihtiyaç duydukları desteği vermektir. Hiçbir birey birbiriyle aynı olmadığından, öğrencilerimize İngilizce altyapılarına uygun olarak daha kişiye özel bir eğitim sunuyoruz. İster İngilizce’yi en baştan öğreniyor olsunlar, ister daha ileri düzeyde ve Akademik İngilizce’ye odaklanıyor olsunlar, İngilizce Hazırlık Okulu olarak tüm öğrencilerimize Koç Üniversitesi’nde görecekleri derslerinde İngilizce bilgisi bakımından kendilerine güvenebilmelerini ve başarılı olabilmelerini sağlayacak dil becerilerini kazandırıyoruz.