TOEFL sınavı nedir, en az kaç puan gerekmektedir? TOEFL’dan başka bir sınav kabul edilir mi?

TOEFL Sınavı uluslararası bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. TOEFL’ın TWE adı altında bir de kompozisyon kısmı vardır. İngilizce eğitim yapılan Üniversitemizin Dil Hazırlık Sınıfını atlayarak öğrenime birinci sınıftan başlayabilmek ancak geçerli TOEFL puanı 550 (elektronik eski sistem 213, yeni sistem 80) ve TWE (yazılı sınav) için 20 (eski sistem 4) puan belgelemekle mümkündür. TOEFL sonuçlarının geçerlilik süresi iki yıldır. Geçerli bir TOEFL puanı olanların sonuç belgelerini Üniversitemizin 0163 koduna ETS tarafından yollatmaları gerekmektedir.

İngilizce Hazırlık Okulu muafiyeti aşağıdaki sınavlardan birinden belirtilen minimum puanları almakla mümkün olabilmektedir:

  • KU ELC Kurumsal TOEFL 550/4
  • TOEFL IBT 80/20
  • CAE: C
  • YDS / E-YDS: 80
  • PTE Academic: 67/90

 

*Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerliklerini Belirleme Yönergesi kapsamında,  dışarıdan kabul ettiğimiz tüm sınavlar için (TOEFL IBT, PTE  Akademik ve CAE) sınavlar Türkiye’de alınmışsa sadece devlet üniversitelerinde alınmış sınav sonuçları kabul edilmektedir

İngilizce Hazırlık Sınıfı var mıdır? Süresi ne kadardır?

Koç Üniversitesi’ne kayıt yaptıran bütün öğrenciler seviye belirleme sınavı almak zorundadır. Bu sınavdan yeteri kadar yüksek puan alanlar Kurumsal TOEFL sınavına girerler. TOEFL sınavından yeterli puanı alanlar direk olarak birinci sınıfa başlarlar, seviye belirleme sınavından yeteri kadar yüksek puan alamayanlar ve TOEFL’a girip geçemeyen öğrenciler İngilizce Hazırlık Okulunda uygun seviyelere yerleştirilirler. İngilizce Dil Hazırlık Sınıfı’nda Güz, Bahar ve Yaz yarıyılları sonunda KUEPE Sınavı yapılır. Öğrencilerin hazırlık atlayabilmeleri için KUEPE sınavında başarılı olmaları gerekmektedir ancak KUEPE sınavına girebilmek için de 4 üzerinden minimum 2 not ortalamasına sahip olmaları koşulu vardır. Orta ve orta üstü seviyede başlayan öğrenciler KUEPE sınavına Güz Yarıyılı sonu itibariyle not ortalamaları yeterli ise girebilirler, Başlangıç ve Orta Altı seviyede başlamış olan öğrenciler not ortalamalarının yeterli olması koşulunda KUEPE sınavına ilk olarak Bahar yarıyılı sonunda girebilirler.  Bu bilgiler doğrultusunda öğrencilerin hazırlık okulu’nda geçirecekleri süre başladıkları seviye ve performanslarına bağlı olarak değişebilir.

İngilizce Hazırlık Sınıfı’na devam zorunluluğu var mıdır?

Öğrencilerin aldıkları her dersin %90’ına devam zorunlulukları vardır. Mazeretsiz devamsızlığı %10’u geçen öğrenciler, bunun sonrasında kaçırdıkları her ders saati için dönem sonu final notlarından 5 puan kaybederler. Derse 5 dakikadan fazla geç kalan öğrenci, o derste yok yazılır.