Sevgili Öğrenciler,

Üniversite çoğu zaman araştırmaların yapıldığı, bilimin üretildiği, belirli bir bilim dalına ait bilgilerin, verilerin, uygulamaların öğrenildiği ve buna uygun mesleki becerilerin edinildiği yer olarak değerlendirilir.

Koç Üniversitesi olarak biz, üniversitenin bunun çok ötesinde bir işlevi olduğuna inanıyoruz. Bizler, siz öğrencilerimize öğretirken aynı zamanda sizlerden öğreniyoruz ve öğrenme sürecini her gün birlikte yeniden keşfediyoruz.

Bize göre üniversite, muhakeme etmenin, akıl yürütmenin, sorgulamanın, sorumluluk duygusunun, hayal kurmanın, uluslararası bir vizyonun, yaşama ve öğrenmeye karşı heyecan ve hevesi beslemenin, korumanın ve tüm bunlarla birlikte asıl olarak öğrenmenin öğrenildiği yerdir. Üniversitede dünya görüşü kazanılır; koşullar nasıl olursa olsun bilgiye ulaşmanın ve tüm veriler arasından doğrusunu seçmenin yöntemleri öğrenilir. Üniversite, bir öğrenciye yalnızca akademik bilgi edinme, bilimsel çalışmalarda yer alma olanağı sunmaz. Üniversite hayatı demek, gencecik insanların aynı zamanda kendilerini gerçek hayata hazırlama olanağı da buldukları, sosyal anlamda kendilerini geliştirebildikleri, mesleki alanlarının dışına taşıp bambaşka uğraşlarla kendilerini besleyebildikleri bir olanaklar denizidir.

Hayatınızın belki de en güzel ve en üretken dönemini geçireceğiniz, sizi dünyaya ve hayata hazırlayacak olan üniversitenizi belirlerken, bana göre ilk olarak göz önüne almanız gereken şey, kendinizi tanımanıza ve ifade etmenize katkı sağlayacak ve heyecanlarınızı en serbest şekilde yaşamanıza imkân tanıyacak üniversitenin hangisi olduğudur. Çünkü heyecanını ve hevesini hiçbir zaman kaybetmeyen, idealleri doğrultusunda çalışan biri, her zaman ve her yerde başarıyı ve mutluluğu yakalayacaktır. Bu nedenle, benim yegâne tavsiyem, üniversitenizin sizin kişisel merak ve yeteneklerinizi besleyebilecek bir yapıda olduğundan emin olmanızdır.

Koç Üniversitesine de bu gözle bakmanızı öneririm. Sizin heyecan ve heveslerinizle örtüşüyor mu? Üniversitemizde öğrenim sistemimiz, tam olarak bu anlayışla şekillendirilmiştir. Öğrencilerimiz bizim varlık nedenimizdir. Üniversitemizde her şeyin merkezinde onlar bulunmaktadır.

Bizim ana felsefemiz, öğrencilerimiz için en serbest ve en özgür ortamı yaratmak ve korumaktır. Biliyoruz ki, insan en güzel şeyleri en serbest olduğu dönemlerde ve ortamlarda üretir. Bu nedenle öğrencilerimizi her zaman istediklerini yapabilmeleri için cesaretlendirmeye, kendi seçtikleri yolda ilerlemeleri için tüm imkânlarımızla onlara destek olmaya çalışmaktayız. Biliyoruz ki, çok yetkin ve donanımlı eğitmenler tarafından yetiştirilmiş Türkiye’nin en parlak gençleri, dünya çapında kaliteli ve modern bir eğitimi hak ediyor.Biz, ancak bu şekilde dünya çapında bir araştırma ve eğitim üniversitesi olabileceğimize inanıyoruz. Öğrenme süreci, ancak karşılıklı aktarımla verimli olabilir. Böylelikle, bizim de sizlerden öğrendiklerimiz sayesinde yaratıcı heyecanımız tetikleniyor, dünya çapında araştırmalara imza atıyoruz ve bu da öğretim süreçlerimizin giderek mükemmelleşmesini sağlıyor.

Dolayısıyla biz eğitimi nesiller arasında bir diyalog, bir randevu olarak görüyoruz. Kaynağında heyecan duygusunun olduğu bu mükemmel döngü, Koç Üniversitesi’ni Koç Üniversitesi yapan olgudur. Zamanlar ve mekânlar üstü, bireyselleştirilmiş eğitim verilmesini, dünya çapında ödüller kazanılmasını, her mezun ettiğimiz öğrencinin kendi mesleklerinde en yukarılara kadar tırmanmasını sağlayan da bu heyecandır.

Heyecanınızı hiçbir zaman kaybetmemeniz dileğiyle…

Prof. Dr. Umran İnan