Akademik

İngilizce Dili Hazırlık Okulu

İngilizce Hazırlık Okulu eğitim kadrosunun tamamı, alanında yüksek lisans derecesine sahip okutmanlardan oluşmaktadır.

İngilizce Hazırlık Okulu’nda başarılı bir şekilde uygulanan müfredatın yanı sıra, bilgisayar destekli dil öğrenimi de yapılmaktadır.
ELC öğrencileri ELC’ye 4 seviyeden birinde başlarlar: Temel (Foundation), Orta Altı (Pre-Intermediate), Orta (Intermediate) ve Orta Üstü (Upper Intermediate).

Programımız dil becerilerinin geliştirilmesini vurgular. Her seviyede öğrenciye dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerileri verilir. Öğrenciler haftada beş gün derslere girer. Öğrenciler ders dışında Bilgisayar Destekli Dil Laboratuvarını kullanarak ve Suna Kıraç Kütüphanesi’nin sunduğu kaynaklardan da faydalanarak dil becerilerini geliştirebilirler. ELC düzenli olarak gönüllü etüt programları ve öğrenciler için destek hizmetleri sunar. Aynı zamanda öğrenciler ofis saatlerinde okutmanlarından da destek alabilirler.

ELC’de başarılı olabilmek için öğrencilerin en az 2.0 not ortalaması yapmaları gerekmektedir. Böyle bir ortalama öğrencilerin bahar döneminde diğerleri ile aynı hızda ilerleyebilmelerini sağlayacaktır. 2.0 ortalama aynı zamanda öğrencinin ELC’de verilen İngilizce yeterlilik sınavlarına girme hakkı verecektir.
http://elc.ku.edu.tr

Kayıt döneminde süreleri 3 yılı geçmemiş olmak şartıyla yandaki sınav sonuçlarını sunan öğrenciler İngilizce Hazırlık Okulu’ndan muaf olurlar:

TOEFL PBT 550 / 4
*TOEFL IBT 80 / 120
IELTS (Akademik Versiyon) 6,5 (her bölümden minimum 5)
KPDS / ÜDS 87
CAE: C

İngilizce Hazırlık Okulu’nun dışarıda alınmış olan sınav sonuçları ile ilgili soruşturma başlatma, şaibeli sonuçları kabul etmeme ve üniversitenin kurumsal TOEFL sınavının alınmasını zorunlu kılma hakkı saklıdır. Dışarıdan getirilen sonuçların kabul edilebilmesi için resmi sonuç belgelerinin sınavı veren kurum tarafından üniversiteye postalanması ve her bir sınavın geçerlilik süresine bağlı olarak geçmiş 3 yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir.

Kayıt olduğu sırada İngilizce yeterliğini belgelememiş olan öğrenciler öncelikle Seviye Belirleme Sınavı’na girerler ve bu sınavdan 74 ve üzeri puan alan öğrenciler üniversite yeterlik sınavına girme hakkı kazanırlar. Seviye Belirleme puanı 74’ün altında olan öğrenciler İngilizce Hazırlık Okulu’nda puanlarına uygun seviyeye yerleştirilirler.

Seviye Belirleme Sınavı 100 sorudan oluşan ve bir saat süren bir sınavdır. Üniversite yeterlik sınavı ise kurumsal TOEFL sınavı ile Koç Üniversitesi Yeterlik Sınavları’ndan oluşur.

* İngilizce Hazırlık Okulu’na yerleştirilen öğrencilerin yıl içerisinde sunacakları TOEFL IBT sonuçları yalnızca aşağıdaki test merkezlerinden alındığı takdirde değerlendirilir:
• TOBB Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü TOEFL IBT Sınav Merkezi, Ankara
• Boğaziçi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Çeviribilim Bölümü TOEFL Sınav Merkezi

Lauren Alva

İngilizce Hazırlık Okulu Öğretim Görevlisi

Eğitim dilinin İngilizce olduğu bir okulda okuma fikrinin ilk başta pek çok öğrenciye ürkütücü ve zorlu geldiğinin farkındayız. İşte tam da bu nedenle İngilizce Hazırlık Okulu olarak amacımız, öğrencilerimize birinci sınıfa başlamadan önce İngilizce bakımından ihtiyaç duydukları desteği vermektir. Hiçbir birey birbiriyle aynı olmadığından, öğrencilerimize İngilizce altyapılarına uygun olarak daha kişiye özel bir eğitim sunuyoruz. İster İngilizce’yi en baştan öğreniyor olsunlar, ister daha ileri düzeyde ve Akademik İngilizce’ye odaklanıyor olsunlar, İngilizce Hazırlık Okulu olarak tüm öğrencilerimize Koç Üniversitesi’nde görecekleri derslerinde İngilizce bilgisi bakımından kendilerine güvenebilmelerini ve başarılı olabilmelerini sağlayacak dil becerilerini kazandırıyoruz.

Burak YILMAZ

Bilgisayar Mühendisliği ELC Öğrencisi

Bu yıl Anadolu Bursiyeri olarak Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’ne yerleştim. Koç Üniversitesi, sunduğu tüm imkânlar sebebiyle benim için bir hayaldi. Buraya geldiğimdeyse daha ilk senemde yaptığım, gördüğüm şeylerle hayallerin de ötesini gördüm. Okuldaki ilk senemde birçok arkadaşım gibi İngilizce hazırlık programına devam ediyorum. İngilizce konusunda fen lisesi mezunu olmamın dezavantaj yaratacağını düşünüyordum ancak okulun ELC kadrosu karşılaştığım tüm zorluklarda yanımda oldu. İstediğim zaman hocalarla ve eğitimimiz için çaba gösteren KOLT gibi ofislerle görüşebilmem, onlardan yardım almam işimi çok kolaylaştırdı.

Detaylı bilgi için tıklayınız.