Koç Üniversitesi’nde Yaşam

Yurt Olanakları

Koç Üniversitesi, Ana Kampüs ve Batı Kampüs içindeki yurt binaları toplam 2.877 kişilik yatak kapasitesine sahiptir. Tüm yurt binalarında kablosuz internet, merkezi ısıtma ve kesintisiz sıcak su imkânı mevcuttur. Öğrencilerimiz yurt binalarında bulunan çamaşırhanelerden ücretsiz faydalanabilirler. Ayrıca Ana Kampüs yurt binalarında öğrencilerin ortak kullanımına açık mutfaklı TV odaları ve dinlenme odaları bulunuyor. Her odada kişiye özel tahsis edilen yatak ve yatak koruyucu ile birlikte elbise dolabı, komodin, çalışma masası, çalışma sandalyesi, kitaplık, mini buzdolabı ve masa lambası mevcuttur. Odalarda kablosuz internet erişiminin yanı sıra her öğrenci için kablolu internet bağlantısı, TV bağlantısı ve odaya ait telefon mevcuttur.

 

Ana Kampüs'te her binada, Batı Kampüsteyse ortak kullanıma açık üç merkezi çalışma odası bulunuyor. Çalışma odalarında bilgisayar ve yazıcı bulunuyor. Temizlik hizmetleri odalarda haftalık, ortak yaşam alanlarında gün boyu sağlanıyor. Yurt Müdürlüğü, yurt binalarından sorumlu 25 personelin yanı sıra, Sağlık Merkezi, Güvenlik ve Teknik Müdürlük ile 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir. Kız ve erkek yurtları ayrı binalardadır. Koç Üniversitesi’ne kayıt yaptıran her öğrencinin, eğitim hayatının ilk yılında yurtta kalma garantisi bulunuyor.

 

Öğrencilerimiz her eğitim döneminin başında yurt başvurusunda bulunabilirler. Başvurular Yurt Müdürlüğü tarafından değerlendirilmekte ve öncelikli olarak şehir dışından gelen, daha sonra da şehrin uzak bölgelerinden gelen öğrenciler için, kapasite dahilinde yurt planlaması yapılmaktadır. Yurtlarda kalmak için Güz ve Bahar dönemlerini kapsayan iki dönemlik sözleşmeler yapılır.

 

Yurt ücretleri her yarıyıl için yarıyılın başında bir defada ödenir. Yurtlara kesin kayıt esnasında, belirlenen depozitonun ödenmesi gerekir. Koç Üniversitesi 2016 - 2017 eğitim yılı dönemlik yurt ücretleri, oda tiplerine göre 3.500 TL ile 9.500 TL arasında değişmektedir.