Üniversitemiz

Sıkça Sorulan Sorular

 Kampüs ile İlgili Sorular

 

 

 

 

 

Kayıt-Kabul ile İlgili Sorular

Burslar ve Ücretler ile İlgili Sorular

İngilizce Hazırlık Sınıfı ve TOEFL ile İlgili Sorular

Yurtlar ile İlgili Sorular

Öğrenci Kulüpleri ile İlgili Sorular

Kariyer Merkezi ile İlgili Sorular

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I. KAMPÜS İLE İLGİLİ SORULAR

Koç Üniversitesi'nin açılış tarihi ve statüsü nedir?

Koç Üniversitesi 1993 yılında Vehbi Koç Vakfı tarafından kar amacı gütmeyen bir yüksek eğitim kurumu olarak eğitime başlamıştır. Üniversite 2012–2013 akademik yılında 20’inci eğitim yılını kutlamaktadır.

Koç Üniversitesi tam olarak nerededir ve ulaşım olanakları nelerdir?

Koç Üniversitesi Rumelifeneri Yolu üzerinde Sarıyer'e araba ile 10 dakikalık mesafededir. Koç Üniversitesi ile Sarıyer arasında her 10 dakikada bir karşılıklı olarak minibüs işlemektedir. Üniversitenin anlaşmalı olduğu özel bir servis şirketi öğrencilere şehrin çeşitli noktalarından belli saatlerde servis olanağı sağlamaktadır. Hafta içi her gün Kadıköy- Beşiktaş- İstinye- Sarıyer güzergâhını izleyen bir Deniz Otobüsü mevcuttur. Sarıyer Rumelifeneri arasında belediye otobüsü işlemektedir. Özel araçlarıyla kampüse gelmek isteyen öğrenciler her dönem belli bir ücret karşılığında üniversitenin otoparklarını kullanabilirler.

Koç Üniversitesi’nde spor olanakları nelerdir?

Koç Üniversitesi'nde 2000 izleyicinin oturma imkânına sahip olduğu çok amaçlı bir kapalı spor salonu, 2 adet açık tenis kortu, 1 adet yapay çim futbol sahası, 1 adet açık basketbol sahası bulunmaktadır. 42m x 32m ebatlarında olan Spor Salonu'nun içinde birbirinden bağımsız koşu yapanların ana salonu panoramik olarak izleyebilecekleri 156m uzunlukta koşu parkuru, squash ve raketbol kortu, aerobik ve dans salonları, fitness salonu, kardio salonu ve masa tenisi bölümü bulunmaktadır. Bunlara ek olarak ana bölümde tenis, basketbol, badminton, voleybol, hentbol gibi tüm salon sporları yapılabilmekte olup açık ve kapalı yarı olimpik yüzme havuzu ve 1 adet buz pateni pisti mevcuttur.

Koç Üniversitesi'nde 2013-2014 öğretim yılı için basketbol, tenis, kayak, snowboard, kürek, voleybol, hentbol, futbol, amerikan futbolu, eskrim, su topu ve step takımları bulunmaktadır. Üniversite geneline yönelik fitness programları uzman eğitmenler tarafından kişiye özel olarak hazırlanmaktadır. Ayrıca spor eğitmenleri tarafından ücretsiz pilates ve tenis dersleri verilmektedir.

Öğrenci Merkezi’nin olanakları nelerdir?

Öğrenci Merkezi'nde 4 kantin, sabah-öğlen-akşam yemek çıkaran 600 kişilik yemekhane, Migros,Yapı Kredi Bankası, kuaför, KU Mağazası, kuru temizleyici, lostra ve postane bulunmaktadır. Ayrıca 1 kırtasiye ve kitabevi, Mezunlar Derneği ve Lokali, Öğrenci Dekanlığı Ofisi, Öğrenci Konsey odası ve öğrenci kulüpleri de bu binada bulunmaktadır.

Suna Kıraç Kütüphanesi’nin olanakları nelerdir?

Koç Üniversitesi öğrencilerinin, akademik ve idari personelinin eğitim ve araştırma gereksinimlerini karşılamak amacı ile kurulmuş olan kütüphane, kampüs içinde herkesin kolaylıkla ulaşabileceği merkezi bir yerdedir. Kütüphane 7.300 m2 alana ve 750 kişilik oturma kapasitesine sahiptir. Kütüphane içinde 16 grup çalışma odası yer almaktadır. Bilgisayar terminallerinin de bulunduğu 24 saat açık tutulan çalışma salonları dışında ana bina da kullanıcılara rahat mekanlarda çalışabilme olanağı sunulmak üzere haftanın 5 günü 24 saat açık tutulmaktadır.

Üniversitede verilen eğitim programlarına (sanat ve insani bilimler, işletme, ekonomi, fen ve mühendislik, sağlık bilimleri, tıp hukuk, politika, uluslararası ilişkiler, sosyal bilimler vb.) paralel olarak satın alma ve bağış yoluyla geliştirilen koleksiyon ağırlıklı olarak İngilizce yayımlanmış kaynaklardan oluşmaktadır. Ancak Türkçe, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Rusça ve İspanyolca yayınlar da mevcuttur. Ayrıca Osmanlıca, Arapça, Farsça dillerinde yazılmış ve yayımlanmış yazma ve nadir eserlerden oluşan özel bir koleksiyon da mevcuttur.

Bu kaynakların büyük bir çoğunluğu okuma salonlarında açık raf sistemiyle kullanıma sunulmuştur. Kullanıcıların çalışmalarına ve araştırmalarına en etkin biçimde yardımcı olacak şekilde ödünç verme, referans, rezerv gibi hizmetler profesyonel bir kadro tarafından sunulmakta ve bu hizmetler yeni teknolojik gelişmeler ışığında sürekli geliştirilmektedir. Özellikle hazırlık sınıfındaki öğrencilerin eğitimleri, yabancı dil programları göz önünde bulundurularak sağlanmış olan kaynak ve teknik donanım ile desteklenmektedir. 2010 yılı itibariyle koleksiyon sayısı, basılı kaynaklarda (kitap, dergi, tez vb.) 211.000, görsel-işitsel ve diğer kaynaklarda (slayt, video, DVD, VCD, disket, CD, vb.) 42.000 civarındadır. Ayrıca 55.000’i aşkın elektronik kitaba, abone olunan veri tabanları ve dergi paketleriyle yine 55.000’in üzerinde elektronik dergiye erişim sağlanmaktadır.

Tamamı internete bağlı 60 bilgisayar terminalinden ve kampüsteki bütün bilgisayarlardan kütüphane kaynaklarına anında erişilebilir. Kablosuz internet erişimi kütüphane binası içinde mümkündür. Mevcut kaynakların tanıtımına ve kullanımına yönelik olarak düzenlenen eğitim programları hem kullanıcılarla yüz yüze sınıf ortamlarında her biri kendi konu alanında uzman, profesyonel kütüphaneciler tarafından; hem de sanal ortamda anlık mesajlaşma, sanal kütüphane turu, vb. yollarla verilmektedir. Kütüphanenin ana kampüste yer alan merkez binası dışında, Nişantaşı Kampüsü’ndeki Hemşirelik Yüksek Okulu’nda ve Beyoğlu’nda bulunan Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde birer şube kütüphanesi bulunmaktadır. Her iki kütüphane de; verilen eğitim ve yapılan araştırma konularını destekleyen koleksiyonlara sahiptir.

Üniversitenin bilgisayar ve internet olanakları nelerdir?

Öğrenciler günün her saatinde yurt odalarından, 24 saat açık bilgisayar laboratuvarlarından, kütüphaneden, kampüsün çeşitli yerlerine dağılmış 100 kablosuz ağ bağlantısıyla kolaylıkla yerel ağa erişebilmekte ve Internet hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Ağ üzerindeki dosya sunucularında her öğrenci için 350 MB, her fakülte üyesi için ise 2,5 GB depolama alanı mevcuttur. Kullanıcıların baskı ihtiyaçları için kampüs genelinde 100'den fazla renkli/mono lazer yazıcı ve dijital fotokopi makinesi bulunmaktadır. 2003 yılından itibaren lisansüstü öğrencilerimize okul yaşantıları boyunca birer dizüstü bilgisayar verilmektedir.

Koç Üniversitesi ne gibi sağlık hizmetleri sunmaktadır?

Sağlık merkezimizde poliklinik hizmetleri V.K.V. Amerikan Hastanesi tarafından organize edilmektedir. Gün içinde poliklinik hizmetleri sorumlu hekim, sorumlu hemşire ve sağlık memurları tarafından yürütülmekte olup, geceleri ise nöbetçi doktor ve nöbetçi hemşire ya da sağlık memurları görev almaktadır. Sağlık Merkezi'nde bir acil ünitesi, kısa süreli gözetim amaçlı yatışlar için yataklı servis, birinci basamakta tanıya yönelik tetkiklerin yapılabilmesi için bir laboratuar ve tam donanımlı bir ambulans bulunmaktadır. Merkez haftaiçi ve haftasonlarında 24 saat hizmet vermektedir.

II. KAYIT- KABUL İLE İLGİLİ SORULAR

Koç Üniversitesi'nin lisans programlarına kabul koşulları nelerdir?

Koç Üniversitesi'nin lisans programlarında okuyan öğrenciler sınav sonuçlarına göre ÖSYM tarafından merkezi sistem ile yerleştirilirler.

Koç Üniversitesi'nin eğitim dili nedir?

Koç Üniversitesi'nin Rumelifeneri Kampüsü'ndeki bütün bölümlerin eğitim dili İngilizcedir. Ancak, Koç Üniversitesi Hukuk Lisans Programı’na devam eden öğrenciler Türk Hukuk Sistemi ile ilgili dersleri Türkçe olarak görürler, diğer bütün derslerde eğitim dili yine İngilizce’dir. Nişantaşı Kampüsü'ndeki Hemşirelik Yüksek Okulu Hemşirelik Programı Türkçe eğitim verir.

Koç Üniversitesi'nde "Yetenek Sınavı" ile öğrenci kabul edilen herhangi bir bölüm var mıdır?

Üniversitemizde "Yetenek Sınavı" ile öğrenci kabul edilen herhangi bir bölüm yoktur.

Ek kontenjan ile Üniversite'ye kayıt yapılıyor mu?

ÖSYM tarafından yapılan yerleştirme işlemi sonunda dolmayan ya da kayıt yaptırmama sebebiyle boş kalan kontenjanlara ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme işlemi ile ek yerleştirme yapılır. ÖSYM tarafından yayınlanan "Ek Kontenjan Kılavuzu"nda belirtilen esaslara uygun olarak, adayın puanının, oluşan taban puandan düşük olmaması şartıyla aday tercihine göre ek yerleştirme yapılır. Bir lisans programına yerleşen adaylar ek yerleştirmeden faydalanamazlar.

Ek Kontenjan ile yerleşip Üniversiteye geç kayıt yaptıran öğrencilerin durumu nedir?

Çoğunluğu Dil Hazırlık Programı'nda, bilgi düzeylerine uygun bir şube bulabilmektedir. Doğrudan birinci sınıfa yerleşebilenlere arzu ederlerse bir yarıyıl kayıt dondurma veya intibak için çalışma önerilmektedir.

Koç Üniversitesi’nde kaç kişilik sınıflarda eğitim görülmektedir?

Sınıflardaki öğrenci sayısı derslerin niteliğine göre değişmektedir. Üniversite genelinde derslerin%60 kadarı 25 kişinin altında, % 35 kadarı 25-60 kişi arasında olup bu sayının üzerine çıkan ders sayısı sınırlı tutulmaya özen gösterilmektedir.

Koç Üniversitesi'nde Çift Anadal Programı var mı? Çift Anadal Programına kabul edilen öğrencilerden bir ücret talep ediliyor mu?

Koç Üniversitesi'nde Çift Anadal olanağı mevcuttur. Öğrenciler Çift Anadal Programı’na, Anadal Programı’nın en erken üçüncü, en geç beşinci yarıyılı başında Kayıt ve Kabul Müdürlüğü’nde işlemlerini yaparak başlayabilirler. Başvuru için öğrencinin genel not ortalamasının 4.00 üstünden en az 2.80 olması ve Anadal Programı’nda aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması gerekmektedir. Koç Üniversitesi'nin burslu veya burssuz öğrencileri Çift Anadal Program’ı için ikinci bir ek ücret ödemezler. Burslu öğrencilerimizin Çift Anadal Programı nedeniyle eğitimlerini bir yıl uzatmaları halinde bursları devam eder.

Çift Anadal programı için belirli bir kontenjan var mı? Yok ise, her sene adayların içinden kontenjana bakılmaksızın en uygun olanlar mı kabul ediliyor? Hangi bölümler birbiri ile Çift Anadal yapıyor?

Anadal Programı’ndaki genel not ortalamaları 4.00 üzerinden en az 2.80 olan ve Anadal diploma programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibari ile en üst yüzde yirmisinde bulunan öğrenciler İkinci Anadal Diploma Programı’na başvurabilirler. Üniversitemizdeki tüm lisans programları öğrencileri diğer programlarda (Tıp Fakültesi hariç) Çift Anadal yapabilirler.

Üniversite içinde bir bölümden başka bir bölüme yatay geçiş olanağı var mı? Varsa burslu öğrencilerin durumu nedir?

Üniversitede esas ilke öğrencilerin tercih ettikleri ve ÖSYM tarafından yerleştirildikleri programlarda eğitimlerini sürdürmeleridir. Ancak isteyen öğrenciler üniversite içi yatay geçiş için fakültelerin yönetim kurullarına başvuruda bulunabilirler. Yatay Geçiş yapılacak fakültenin yönetim kurulu, öğrencilerin başvurularını akademik başarı çerçevesinde değerlendirerek kontenjan dahilinde uygun gördükleri öğrencilerin yatay geçiş yapmalarına izin verebilirler.

Burslu öğrenciler, yatay geçiş yaptıklarında burslarını da transfer edebilmektedir.

Diğer üniversitelerden yatay geçiş için başvuru yapan adaylarda aranan en önemli özellikler nelerdir? Adayların not ortalamaları genelde ne düzeydedir? Adayların ne kadarı kabul edilmektedir? Bursluluk durumu nasıldır?

Kayıtlı olduğu programda bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının en az 4 üzerinden 2.40 olan öğrenciler Koç Üniversitesi’ne yatay geçiş için başvurabilirler. Başvurular, adayların genel not ortalaması, farklı puan türlerindeki programlara geçiş için merkezi yerleştirme puanı ve eğer varsa geçmek istediği programın ortak derslerindeki başarısı dikkate alınarak değerlendirilir ve ayrılan kontenjana göre geçiş sağlanır.

Koç Üniversitesi Dikey Geçiş Sınavı ile öğrenci kabul etmekte midir?

Koç Üniversitesi Dikey Geçiş Sınavı ile öğrenci kabul etmez.

Kayıt dondurma şartları nedir? Kayıt dondurulduğunda burs kesilir mi? Okula ücret ödenir mi?

Kayıt dondurmak isteyen öğrencilerimiz bağlı bulundukları fakülte dekanlığına hitaben bir dilekçeyle bu taleplerini, sebebini gösteren dokümanlar ile birlikte iletirler. Kayıt dondurmasına karar verilmiş olan öğrenci burssuz ise o süreye ait olan eğitim ücretini ödemekle yükümlüdür. Burslu öğrenci de bursundan kullanmış sayılır. Burslu öğrencilerin 4 yıllık burs süreleri İngilizce Hazırlık Sınıfı tamamlandıktan sonra başlatılır.

Yan Dal olanağı var mıdır?

Fen Fakültesi – Yandal Programı

Koç Üniversitesi öğrencilerimiz istedikleri uzmanlık alanına göre herhangi bir bölümden ortak çekirdek derslerinin dışında toplam 6 dersi (3 veya üzeri kredili) aşağıda belirtilen kurallara göre aldıkları takdirde Fizik, Kimya, Matematik ya da Moleküler Biyoloji ve Genetik “Yandal Programı” sertifikasından birini almaya hak kazanırlar.

 • Fizik: Ortak çekirdek dersler haricinde toplam 6 Fizik dersi alınmalıdır. Öğrenciler 4 zorunlu alan dersin üzerine 2 tane PHYS kodlu ders alırlar. (Elektromanyetik, Kuantum, Yoğun Madde, Deneysel Teknikler)
 • Kimya: Ortak çekirdek dersler haricinde toplam 6 Kimya dersi alınmalıdır. Öğrenciler, 2 zorunlu alan dersin üzerine 4 tane CHEM kodlu ders alırlar. (Organik Kimya, Fizikokimya, Analitik ve Anorganik Kimya)
 • Moleküler Biyoloji ve Genetik: Ortak çekirdek dersler haricinde toplam 6 Moleküler Biyoloji ve Genetik dersi alınmalıdır. Öğrenciler 4 zorunlu alan dersin üzerine en az 2 tane MBGE kodlu ders alırlar.
 • Matematik: Ortak çekirdek dersler haricinde toplam 6 Matematik dersi alınmalıdır. Öğrenciler MATH 205, MATH 206, MATH 301, MATH 302 derslerinden en az 3 tanesi üzerine en az 2 tanesi 300 ve üzeri MATH kodlu 3 tane ders alırlar.

İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi – Yandal Programı

Öğrenciler istedikleri yandal alanında aşağıda sıralanan 3 dersi zorunlu alan, 3 dersi ise belirledikleri yandal alanının kodunu taşıyan derslerden seçerek toplam 6 ders alırlar. Öğrencinin anadal program dersleri ile belirlediği yan dala ait dersler eş tanımlı olmamalıdır. (İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat, Felsefe, Sosyoloji, Psikoloji, Tarih, Arkeoloji ve Sanat Tarihi, Medya ve Görsel Sanatlar)

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi – Yandal Programı

Koç Üniversitesi öğrencilerinin istedikleri uzmanlık alanına göre herhangi bir bölümden ortak çekirdek derslerinin dışında toplam 6 dersi aşağıda belirtilen kurallara göre aldıkları takdirde Ekonomi, İşletme veya Uluslararası İlişkiler Bölümü ‘Yandal Programı’ sertifikasından birini almaya hak kazanırlar. Öğrencinin anadal programı dersleri ile belirlediği yandal programı’na ait dersler eş tanımlı olmamalıdır.

 • Uluslararası İlişkiler: Ortak çekirdek ve seçmeli dersler haricinde toplam 6 Uluslararası İlişkiler dersi alınmalıdır. Öğrenciler 3 zorunlu alan dersin üzerine 3 tane INTL 3xx, INTL 4xx kodlu seçmeli ders alırlar.
 • İşletme: Ortak çekirdek ve seçmeli dersler haricinde toplam 6 İşletme dersi alınmalıdır. Öğrenciler 3 zorunlu alan dersin üzerine en az bir adet MGMT 3xx, veya MGMT 4xx kodlu 3 tane seçmeli ders alırlar.
 • Ekonomi: Ortak çekirdek ve seçmeli dersler haricinde toplam 6 Ekonomi dersi alınmalıdır. Öğrenciler 2 zorunlu alan dersin üzerine ECON 3xx, veya ECON 4xx kodlu 4 tane seçmeli alan dersi alırlar.

Hukuk Fakültesi – Yandal Programı

Öğrencilerimiz, istedikleri uzmanlık alanına göre herhangi bir bölümden ortak çekirdek derslerinin dışında toplam 6 dersi (3 veya üzeri kredili) aşağıda belirtilen kurallara göre aldıkları takdirde Hukuk ve Teknoloji,  Ekonomi Hukuku, Uluslararası Hukuk, Özel Huku,  Kamu Hukuku veya  Sosyal Politikalar Hukuku “Yandal Programı” sertifikasından birini almaya hak kazanırlar.

Hukuk ve Teknoloji
3 zorunlu ders ve 3 seçimlik ders olmak üzere 18 krediyi tamamlamak gerekmektedir.

Zorunlu Dersler

 • SOSC 106             Law and Technology (Çekirdek Ders)
 • LAW 429               Intellectual and Industrial Property Law
 • LAW 414               International Business Law

Seçimlik Dersler (Hukuk Fakültesi tarafından alınması tavsiye edilen dersler)

 • LAW 430               International Commercial Arbitration Law
 • LAW 410               Insurance Law
 • LAW 325               Competition Law
 • LAW 305               Commercial Law I
 • LAW 115               Advocacy Law
 • LAW 315               Environmental Law

EKONOMI HUKUKU
3 zorunlu ders ve 3 seçimlik ders olmak üzere 18 krediyi tamamlamak gerekmektedir.

Zorunlu Dersler (İktisadi – İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri için)

 • LAW 305               Commercial Law I
 • LAW 425               Law of Taxation
 • LAW 205               Law of Obligations I: General Principles

Zorunlu Dersler (İktisadi – İdari Bilimler Fakültesi harici bölüm öğrencileri için)

 • LAW 202               Business Law
 • LAW 305               Commercial Law I
 • LAW 205               Law of Obligations I: General Principles

Seçimlik Dersler (Hukuk Fakültesi tarafından alınması tavsiye edilen dersler)

 • LAW 325               Competition Law
 • LAW 306               Commercial Law II
 • LAW 414               International Business Law (İktisadi – İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri için)
 • LAW 422               International Taxation Law
 • LAW 319               International Transport Law
 • LAW 431               Company Taxation
 • LAW 411               Admiralty Law
 • LAW 410               Insurance Law

ULUSLARARASI HUKUK
3 zorunlu ders ve 3 seçimlik ders olmak üzere 18 krediyi tamamlamak gerekmektedir.

Zorunlu Dersler

 • LAW 221               International Law I
 • ETHR 103              Human Rights (Çekirdek ders)
 • LAW 416               Private International Law II

Seçimlik Dersler (Hukuk Fakültesi tarafından alınması tavsiye edilen dersler)

 • LAW 104               Turkish Constitutional Law
 • LAW 326               European Union Law
 • LAW 222               International Law II
 • LAW 403               Private International Law I
 • LAW 328               International Human Rights Law
 • LAW 422               International Taxation Law
 • LAW 327               International Criminal Law

ÖZEL HUKUK
3 zorunlu ders ve 3 seçimlik ders olmak üzere 18 krediyi tamamlamak gerekmektedir.

Zorunlu Dersler

 • LAW 105               Civil Law – General Introduction – Law of Persons
 • LAW 205               Law of Obligations I: General Principles
 • LAW 301               Law of Property I

Seçimlik Dersler (Hukuk Fakültesi tarafından alınması tavsiye edilen dersler)

 • LAW 106               Family Law
 • LAW 403               Private International Law I
 • LAW 303               Law of Civil Procedure I
 • LAW 305               Commercial Law I 
 • LAW 324               Law of Property II

KAMU HUKUKU
3 zorunlu ders ve 3 seçimlik ders olmak üzere 18 krediyi tamamlamak gerekmektedir.

Zorunlu Dersler

 • LAW 104               Turkish Constitutional Law
 • LAW 201               Criminal Law General Part
 • LAW 221               International Law I

Seçimlik Dersler (Hukuk Fakültesi tarafından alınması tavsiye edilen dersler)

 • LAW 207               Administrative Law I
 • LAW 212               Criminal Law – Special Part
 • LAW 222               International Law II
 • LAW 210               Administrative Law II
 • LAW 328               International Human Rights Law
 • LAW 425               Law of Taxation
 • LAW 422               International Taxation Law
 • LAW 327               International Criminal Law
 • LAW 315               Mass Media Law
 • ETHR 104              Political Theory and Law

SOSYAL POLİTİKALAR VE HUKUK
3 zorunlu ders ve 3 seçimlik ders olmak üzere 18 krediyi tamamlamak gerekmektedir.

Zorunlu Dersler

 • LAW 106               Family Law
 • LAW 440               Labour Law II
 • ETHR 106              Education: Rights and Policies

Seçimlik Dersler (Hukuk Fakültesi tarafından alınması tavsiye edilen dersler)

 • LAW 433               Labor Law I
 • ETHR 104              Political Theory and Law
 • LAW 201               Criminal Law General Part
 • LAW 212               Criminal Law – Special Part
 • LAW 326               European Union Law
 • LAW 328               International Human Rights Law
 • LAW 327               International Criminal Law

Koç Üniversitesi Uluslararası Bakalorya (IB) , Fransız Bakaloryası, matura ve ABITUR diploması olan öğrencilere ne gibi imkanlar tanımaktadır?

IB diploma notu 37 veya üstü, Fransız Bakaloryası sınav notu en az 17 veya üstü (Fen ve Matematik Bölümleri’nden en az 16 olmak koşulu ile), Matura diploma notu 1,5 veya daha iyi veya ABITUR diploma notu 1,5 veya daha iyi olan ve Üniversite Giriş Sınavı ile Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’ne yerleştirilmiş olan öğrenciler, Üniversitemize kayıt sırasında belirtmeleri durumunda ve birinci yılın sonunda not ortalamalarının 4,00 üzerinden en az 3,50 olması koşuluyla Tıp Fakültesi’ne doğrudan geçiş yapabilirler.

IB diploma notu 37 veya üstü, Fransız Bakaloryası sınav notu en az 16 veya üstü, Matura diploma notu 1,5 veya daha iyi veya ABITUR diploma notu 1,5 veya daha iyi olan ve Üniversite Giriş Sınavı ile Hukuk Fakültesi ile aynı puan türü ile öğrenci kabul eden bir bölümüne yerleştirilmiş olan öğrenciler, Üniversitemize kayıt sırasında belirtmeleri durumunda ve birinci yılın sonunda not ortalamalarının 4,00 üzerinden en az 3,50 olması koşuluyla Hukuk Fakültesi’ne doğrudan geçiş yapabilirler.IB diploma notu 36 veya üstü, Fransız Bakaloryası sınav notu en az 14 veya üstü (Fen ve Matematik Bölümleri’nden en az 16 olmak koşulu ile), Matura diploma notu 2,0 veya daha iyi veya ABITUR diploma notu 2,0 veya daha iyi olan öğrenciler, Üniversitemize kayıt sırasında belirtmeleri durumunda ve birinci yılın sonunda not ortalamalarının 4,00 üzerinden en az 3,00 olması koşuluyla Mühendislik Fakültesi programlarına doğrudan geçiş yapabilirler.IB diploma notu 34 veya üstü, Fransız Bakaloryası sınav notu en az 14 veya üstü, Matura diploma notu 2,0 veya daha iyi veya ABITUR diploma notu 2,0 veya daha iyi olan öğrenciler, Üniversitemize kayıt sırasında belirtmeleri durumunda ve birinci yılın sonunda not ortalamalarının 4,00 üzerinden en az 3,00 olması koşuluyla İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen Fakültesi ve İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi programlarına doğrudan geçiş yapabilirler.Hemşirelik Yüksek Okulu’ndan diğer programlara geçiş yapılamaz.

Yurtdışında aldığım dersler sayılıyor mu?

Yurtdışında yaz okulu veya öğrenci değişim programına giden öğrenciler önceden fakültelere onaylattıkları dersleri burada saydırabilirler. Yaz okulunda alınan derslerin sadece kredisi sayılır.

Yabancı uyruklu öğrencilerin Koç Üniversitesi’ne kabulü nasıl oluyor?

Türk liselerine denk bir okulun son sınıfında veya Türk liselerine denk bir okuldan mezun olmuş olan yabancı uyruklu adaylar aşağıda belirtilen başvuru kriterlerini yerine getirdikleri takdirde Koç Üniversitesi lisans programına doğrudan başvuruda bulunabilirler.
Genel Koşullar
Başvurusu kabul edilen adaylar;
Lise son sınıfta ya da mezun durumda olan adaylardan yabancı uyruklu olanlardan,
• Doğumla Türk vatandaşı olup İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar ve bunların Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocuklarının aldığı 5203 sayılı Kanunla Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olduklarını belgeleyenlerin,
http://www.mfa.gov.tr/mavi-kart-_eski-pembe-kart_-uygulamasi-.tr.mfa
• Doğumla yabancı uyruklu olup daha sonra T.C. vatandaşlığına geçen çift uyrukluların,
• T.C. uyruklu olup lise öğreniminin lise eğitiminin tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların,
• KKTC uyruklu olup KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaöğrenimini tamamlayan GCE AL sınav sonuçlarına sahip olanların
KKTC uyruklu olup; KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaöğrenimini tamamlayan GCE AL sınav sonuçlarına sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacakların
başvuruları değerlendirilmeye alınır.

Yabancı öğrenciler,
• SAT I (Alınan puan 2 yıl süresince geçerli kabul edilecektir), Tawjihi, GCE, ACT (Alınan puan 2 yıl süresince geçerli kabul edilecektir), Al-Shahada Al Thanawiya, Lübnan’da yapılan Bakalorya (Baccalauréat Libanais), Endonezya’da yapılan Ujian Akhir Nasional (UAN) / Ujian Nasional (UN) sınav sonuçlarından biriyle veya
• Senegal Bakaloryası, Uluslararası Bakalorya (IB), Fransız Bakaloryası, Matura veya ABITUR diploma sonuçlarından biriyle veya
• TÜBİTAK tarafından tanınan uluslararası Fen ya da Matematik olimpiyatlarında en az bronz madalya ile başvuru yapabilmektedir.

Detaylı bilgi için http://registrar.ku.edu.tr/tr/prospective-student/international-student-... sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 

Koç Üniversitesi'nde Yaz Dönemi var mıdır? Burslu öğrenciler için ücretli midir?

Koç Üniversitesi'nde Yaz Dönemi uygulaması mevcuttur. Ancak Yaz Dönemi zorunlu bir yarıyıl değildir. Yaz Dönemi’nde genelde zorunlu dersler verilmez. Genel Not Ortalaması 2.00 ve üzerinde olan öğrenciler ve mezuniyet durumunda olan öğrenciler üç derse kadar alabilirler. Burslu öğrenciler Yaz Dönemi’nde burslu devam etme hakkına sahiptirler. Burssuz öğrenciler Yaz Dönemi’nde ders aldığı takdirde sadece ders ücretini ödemekle yükümlüdürler.

Öğrenci Değişim Programı'na başvuru için öğrencilerden istenen koşullar nelerdir?

Koç Üniversitesi ile değişim anlaşması olan üniversitelerin başvuru için belirledikleri en az Genel Not Ortalması ve TOEFL puan şartları farklıdır. Değişim anlaşması olan üniversitelerin belirledikler en az koşular ile ilgili detaylı bilgileri http://oip.ku.edu.tr/'den ulaşabilirsiniz.

Değişim programına katılmak isteyen aday öğrenciler Genel Not Ortalması (GNO), TOEFL puanları ve Sosyal aktiviteleri notlarını göz önüne alan bir değerlendirme sistemine göre seçilirler.

Öğrencilere Akademik ve Bireysel konularda Danışmanlık sağlanıyor mu?

Koç Üniversitesi'nde Akran Destek Dayanışma Danışma Programı, Akademik Danışmanlık Sistemi ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Servisi bulunmaktadır.

 • Akran Destek Dayanışma Danışma Programı (Mentorluk): Yeni girişli öğrencilerimiz, Üniversite’deki ilk dönemlerinde, okulun sosyal ve akademik hayatına rahat uyum sağlamaları için, büyük sınıflardan başarılı bir öğrencinin liderliğinde 10–12 kişilik bir akran grubuna dâhil edilirler. Rehber öğrenciler, gruplarındaki öğrencilerin tanışıp kaynaşmasını sağlamak, üniversitenin ve olanaklarının tanıtımını yapmak, her türlü özel ve genel sorunlarında yardımcı olmak, kampüs içi etkinliklere ve kulüplere katılmalarında destek olmak gibi görevler üstlenirler.
 • Yurt Danışmanları: Rehber öğrenci programının yanı sıra yurt binalarında da Yurt Bina Sorumlusu (RA) olarak görev alan öğrencilerimiz vardır. Öğrenciler, yurtlarda karşılaştıkları herhangi bir sorunda öncelikle Bina Sorumlularına başvurabilirler. Bina Sorumlularının; yurt düzenini korumak, yurt yaşamını kolaylaştırmak, sosyal ilişkileri güçlendirici etkinlikler düzenlemek, arkadaşlarına gerektiğinde duygusal destek vermek, yurtlardaki teknik arızaları yetkililere bildirmek ve takip etmek, öğrencilerle idare arasındaki iletişimi güçlendirmek gibi sosyal ve idari görevleri vardır.
 • Akademik Danışmanlık: Birinci sınıfa başlayan bütün öğrencilerimize yerleştirildikleri bölümün öğretim üyelerinden bir akademik danışman verilir. Akademik danışmanlar öğrencilerine eğitim hayatları süresince hem dersler, mezuniyet kredileri, transfer, çift Anadal veya ek ders alma gibi akademik konularda bilgi verirler hem de öğrencilerinin kariyerine ve psiko-sosyal gelişimine katkıda bulunurlar.
 • Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Servisi: Servisin genel olarak amacı öğrencilerin kişisel gelişimlerini desteklemek, üniversiteye ve yurt yaşamına uyumu kolaylaştırmak, eğitim hayatları boyunca karşılaşabilecekleri akademik, kişisel ve sosyal zorlukları aşmalarında yardımcı olmak ve onlara günlük hayattaki problemlerle baş etmek için ihtiyaç duydukları çeşitli becerileri kazandırmaktır.
 • Yeni Öğrenci Danışmanlığı (YÖD) : Yeni Öğrenci Danışmanlığı (YÖD) yeni öğrencilerin orta eğitimden yüksek eğitime geçiş aşamasında gerekebilecek destekleri sağlamak amacıyla kurulmuş ve öğretim üyeleri tarafından yürütülen bir destek programdır. Yeni öğrenciler kayıt aşamasında bir “Yeni Öğrenci Danışmanı” öğretim üyesi ve üst sınıflardan bir “Akran Öğrenci” ile eşleştirirler. Bu ikili öğrencilerin Koç Üniversitesi yıllarını en verimli şekilde geçirmelerine yardımcı olmak için uğraşırlar.

Hangi alanlarda Yüksek Lisans ve Doktora Programları sunulmaktadır?

Koç Üniversitesi'nde 31 yüksek lisans, 16 doktora programı bulunmaktadır.

YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI

İşletme Enstitüsü

 • İşletme
 • Yönetici İşletme
 • Finans
 • Uluslararası İşletme
 • CEMS

Fen Bilimleri ve Mühendislik Enstitüsü

 • Elektrik ve Elektronik Mühendisliği
 • Optoelektronilk ve Fotonik Mühendisliği
 • Endüstri Mühendisliği
 • Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği
 • Fizik
 • Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik
 • Kimya ve Biyoloji Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği
 • Malzeme Bilimleri ve Mühendislik
 • Matematik
 • Moleküler Biyoloji ve Genetik
 • Biyo-Medical Bilimleri ve Mühendislik

Sosyal Bilimler Enstitüsü

 • Psikoloji
 • Ekonomi
 • Uluslararası İlişkiler
 • Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Çalışmaları
 • Özel Hukuk
 • Kamu Hukuku
 • Arkeoloji ve Sanat Tarihi
 • Tasarım, Teknoloji, Toplum

Sağlık Bilimleri Enstitüsü

 • Tıbbi Fizyoloji
 • Tıbbi Mikrobiyoloji
 • Üreme Biyolojisi
 • Yoğun Bakım Hemşireliği
 • Biyo-Medikal Bilimleri ve Mühendislik

DOKTORA PROGRAMLARI

İşletme Enstitüsü

 • İşletme

Fen Bilimleri ve Mühendislik Enstitüsü

 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Elektrik ve Elektronik Mühendisliği
 • Endüstri Mühendisliği ve İşletme Yönetimi
 • Fizik
 • Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik
 • Kimya ve Biyoloji Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği
 • Malzeme Bilimi ve Mühendisliği
 • Matematik

Sosyal Bilimler Enstitüsü

 • Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler
 • Psikoloji
 • Ekonomi
 • Arkeoloji ve Sanat Tarih
 • Tasarım, Teknoloji, Toplum

III. BURSLAR VE ÜCRETLER İLE İLGİLİ SORULAR

Koç Üniversitesi'nin 2013- 2014 eğitim yılındaki ücretleri nedir?

Koç Üniversitesinde eğitim-öğretim ücrete tabidir. 2013-2014 ders yılında yerleştirilen öğrenciler için eğitim-öğretim ücreti Tıp Fakültesi dışındaki programlar için KDV dahil 36.500 TL’dir; Tıp Fakültesi 2013-2014 ders yılı eğitim-öğretim ücreti KDV dahil 50.300 TL’dir. Yılık ücretlerin yarısı Güz dönemi başında, geri kalanı Bahar dönemi başında ödenir. Tüm öğrencilere yurt imkanı ücret karşılığı verilmektedir. Koç Üniversitesi yaklaşık her üç öğrencisinden birine burs imkanı sağlamaktadır. Burslar tüm programlarımız için karşılıksız olup normal eğitim-öğretim süresince devam eder. Burslarımız karşılıksızdır ve normal öğrenim süresince devam etmektedir. Bu süre Yabancı Dil Hazırlık Programı okuyacak öğrenciler için Hazırlık Programı süresi artı dört yıl (Tıp Fakültesi için Hazırlık Programı süresi artı altı yıl); Hazırlık Programı’nda okumadan birinci sınıfa başlayan öğrenciler için ise dört yıldır.(Tıp Fakültesi için altı yıldır)

Derslere devamlılık gösteren öğrenciler akademik başarısızlıktan dolayı burs kaybı yaşamazlar. Koç Üniversitesi programlarına burslu olarak yerleştirilen öğrenciler Üniversitenin başka bir programına yatay geçiş yaptıklarında burs hakları devam eder. Herhangi bir burs kontenjanından Koç Üniversitesinin bir lisans programına yerleşip bu programı tamamlamış veya ayrılmış olanlar herhangi bir burs indiriminden yararlanamazlar. Eğitim-öğretim, yurt ücretleri ve burslar her yıl Mütevelli Heyeti tarafından, maliyet artışları ile o yılın Üniversite bütçesi göz önünde tutularak saptanır.
 

Koç Üniversitesi eğitim ücretlerinde uygulanan indirimler nelerdir?

Üniversitemiz öğrencilerinden anne veya babası Koç Topluluğu şirketlerinde bordrolu olarak çalışanlara, VKV Koç Özel Lisesi mezunlarına Koç Üniversitesi'nde %25 indirim uygulanır. Bunun dışında Üniversite'de okuyan kardeşlere beraber okudukları her yıl her kardeş için %5 indirim yapılır.

Burs Çeşitleri nelerdir?

Özel Başarı Bursu

Tam Burslu bir programa yerleştirilen öğrenci, DİL puan türü hariç yerleştirildiği puan türünden LYS sıralamasında ilk 300 öğrenci içindeyse veya DİL puanından yerleştirildiği takdirde LYS sıralamasında ilk 100 içindeyse Özel Başarı Bursundan yararlanır. Özel Başarı Bursu;
(a) eğitim-öğretim ücretini,
(b) masraflarına katkı olarak 10 ay süreyle ayda 580 TL burs desteğini,

(c) öğrencilerin arzu ettikleri takdirde yurtlarda 2 kişilik odalarda ücret ödemeden kalmasını,
(d) öğretimleri süresince ders kitabı giderlerini,
(e) 2014–2015 ders yılında bir seferlik 1.650 TL’lik giriş başarı ödülünü kapsar.

Tam Burs

Koç Üniversitesi’nin tam burslu programlarına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs;

(a) eğitim-öğretim ücretini
(b) öğrencilerin yurtlarda ücret ödemeden kalmasını kapsar.
(c) tam burs kapsamında yurtlarda ücret ödemeden kalma, aylık masraflara katkı ve ders kitabı giderleri ihtiyaca bağlı olarak verilir. İhtiyaç dâhilinde yapılacak başvurular tercih döneminden başlayarak değerlendirilecektir.
%50 Burs ( Destek Bursu)

Koç Üniversitesi’nin %50 Burslu programına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs eğitim-öğretim ücretinin yarısını kapsar.

%25 Burs (Kısmi Burs)

Koç Üniversitesi’nin Kısmi Burslu programına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs eğitim-öğretim ücretinin dörtte birini kapsar.

Uluslararası Bakalorya (IB), ABITUR, MATURA (Reifepüfung) ve Fransız Bakalorya Destek Bursları

LYS sonucunda Koç Üniversitesi’ne yerleştirilen ve Uluslararası Bakalorya (IB) diploması olan ve diploma notu 34 veya üstü olan öğrencilerin eğitim ücretlerine %25 burs indirimi verilir; Abitur diploması olan ve diploma notu 2 veya daha iyi olan öğrencilerin eğitim-öğretim ücretlerine %25 burs indirimi verilir; Matura (Reifeprüfung) diploması olan ve diploma notu 2.0 veya daha iyi olan öğrencilerin eğitim-öğretim ücretlerine %25 burs indirimi verilir; Fransız Bakalorya sınavını alan (Fransız liselerinden alınan denklikler kabul edilmeyecektir) ve sınav notu 14 veya daha iyi olan öğrencilerin eğitim-öğretim ücretlerine %25 burs indirimi verilir; SAT sınavından 2000 puan veya üstü olan ve LYS’de kullanılan başarı sıralamasında ilk 25.000 içinde yer alan öğrencilerin eğitim ücretlerine %25 burs indirimi verilir. Burs indiriminden faydalanabilmek için ilgili belgenin kayıt esnasında teslim edilmesi gerekmektedir.

Koç Üniversitesinin Uluslararası Bakalorya (IB) diploması, Fransız Bakalorya sınav notu (Fransız liselerinden alınan denklik hariç), MATURA veya ABITUR diploma notu olan öğrencilere sağladığı imkânlara http://adaylar.ku.edu.tr/node/30#2_15 sayfasından, adayların kayıt-kabul süreci veya okulumuzla ilgili diğer sorularına ise http://adaylar.ku.edu.tr/node/30 sayfasından ulaşılabilir.

Akademik Başarı Bursu

LYS sınavı sonucunda Koç Üniversitesi’nin burssuz, destek burslu (%50 burslu) ya da kısmi burslu (%25 burslu) programlarına yerleştirilen öğrencilere programlarındaki akademik dönem sonundaki başarı sıralamalarına dayanarak bir sonraki dönem için eğitim-öğretim ücretinden muafiyet sağlanabilir.

Şehit Çocukları Bursu

LYS sonucunda Koç Üniversitesi’nin burssuz, %50 veya %25 burslu programlarından birine girme hakkı kazanan ve daha önceki yıllarda Türkiye’de bir lisans programına yerleştirilmemiş olan şehit çocukları Tam Burslu olarak kabul edilir.

Öğrenci Dekanlığı Çalışan Öğrenci Bursu

Koç Üniversitesi öğrencilerine, üniversitenin çeşitli bölümlerinde yarı zamanlı çalışarak deneyim ve gelir elde etme imkânı da sunar.

Kitap Bursu

Her akademik dönem başında Kitap Bursu başvurusu yapan öğrenciler ihtiyaç durumlarına göre değerlendirilir ve kısmi ya da tam olarak kitap giderleri karşılanır. Kitap Bursu miktarı ve verilecek öğrenci sayısı her dönem için yeniden gözden geçirilebilir.

Yurt Bursu

Öğrenci Başarı Burslu programlar dışında bir programa yerleştirilmiş ve yerleştirildiği puan türünden (DİL puan türleri hariç) LYS sıralamasında ilk 300 içindeyse ücret ödemeden ve ilk 1000 içindeyse yurt ücretinin yarısını ödeyerek yurtlarda kalabilir. Dil puan türleri ile yerleştirilmiş öğrenciler LYS sıralamasında ilk 100 içindeyse yurt ücretinin yarısını ödeyerek yurtlarda kalabilir.

Hemşirelik Yüksekokulu Eğitim Ücreti ve Bursu

Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulunda eğitim-öğretim ücrete tabiidir. 2013-2014 ders yılında eğitim-öğretim ücreti KDV dâhil 8.700 TL'dir. Hemşirelik Yüksekokulu yalnızca tam burslu öğrenci almaktadır. Öğrencilere sağlanan burs;

(a) eğitim-öğretim ücretini
(b) yurtlarda ücret ödemeden kalmayı
(c) masraflarına katkı olarak, koşulları sağlayan öğrencilere, 10 ay süreyle ayda 330 TL burs desteğini ve ders günlerinde her gün iki öğün yemeği kapsamaktadır. Burslar karşılıksız olup, normal eğitim-öğretim süresince (8 yarıyıl) devam eder. Bursluluk hakları yaz dönemlerini de kapsar. Yaz dönemleri öğrencinin bursluluk süresi içerisinde sayılmaz.

 

Yatay Geçiş durumunda burs koşulları devam eder mi?

Koç Üniversitesi programlarına burslu olarak yerleştirilen öğrenciler Üniversitenin başka bir programına yatay geçiş yaptıklarında burs hakları devam eder.

Bursun sürekliliği için gerekli şartlar nelerdir?

Koç Üniversitesinde burslar karşılıksız olup normal eğitim-öğretim süresince devam eder. Burs süresi Yabancı Dil Hazırlık Programı okuyacak öğrenciler için Hazırlık Programı süresi (en fazla dört yarıyıl) artı sekiz yarıyıl (Tıp Fakültesi için Hazırlık Programı süresi artı on iki yarıyıl); Hazırlık Programı’nda okumadan birinci sınıftan başlayan öğrenciler için sekiz yarıyıldır (Tıp Fakültesi için on iki yarıyıldır); çift anadal programı öğrencileri belirtilen burs süreleri içinde birinci veya ikinci anadal ders yükümlülüklerinden herhangi birini tamamlamış olmaları durumunda burs süreleri iki yarıyıl süre ile uzatılır. Derslere devamlılık gösteren öğrenciler akademik başarısızlıktan dolayı yukarıda belirtilen sürelerin dolmasından önce burs kaybı yaşamazlar.

Öğrencilerin burslarının kesilmesi aşağıdaki koşullara bağlıdır:

 • 4 yıldan uzun süren başarısızlık durumunda;
 • Ciddi bir disiplin ihlali yapar ve disiplin cezası alırsa;
 • Öğrencinin kopya çekmesi durumunda; Öğrenci hazırladığı herhangi bir ödev, proje veya çalışmayı başkasına yaptırdığı ve/veya kaynak göstermeksizin alıntılayıp kendisi tarafından yapılmış gibi gösterdiği takdirde;
 • Okuldan uzaklaştırmayı gerektirecek diğer disiplin ihlallerinde öğrencinin bursu kesilir.

Koç Üniversitesi'nde burslu okuyan öğrenciler başka kuruluşlardan da burs alabilirler mi?

Evet alabilirler. Öğrenciler istedikleri takdirde başka kuruluş veya vakıflara burs başvurusunda bulunabilirler. Koç Üniversitesi'nden almış oldukları bursun böyle bir durumda kesilmesi söz konusu değildir.

Burslu öğrencilerin mezuniyetten sonra Koç Topluluğu şirketlerinde çalışma zorunluluğu var mı?

Burslu veya burssuz öğrenciler istedikleri şirkette çalışma konusunda serbesttirler. Ayrıca mezunlarımızın büyük bir kısmı her sene mezun olduktan sonraki ortalama 6 aylık dönemde Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen şirketlerinde çalışma imkanına sahiptir.

LYS tercihlerimde Koç Üniversitesi'ni ilk tercih olarak yazar ve kazanırsam belli bir indirim alabilir miyim?

Koç Üniversitesi’nde ilk tercih indirimi yoktur.

IV. İNGİLİZCE HAZIRLIK SINIFI ve TOEFL İLE İLGİLİ SORULAR

TOEFL sınavı nedir, en az kaç puan gerekmektedir? TOEFL’dan başka bir sınav kabul edilir mi?

TOEFL Sınavı uluslararası bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. TOEFL'ın TWE adı altında bir de kompozisyon kısmı vardır. İngilizce eğitim yapılan Üniversitemizin Dil Hazırlık Sınıfını atlayarak öğrenime birinci sınıftan başlayabilmek ancak geçerli TOEFL puanı 550 (elektronik eski sistem 213, yeni sistem 80) ve TWE (yazılı sınav) için eski sistem 4 (yeni sistem 20) puan belgelemekle mümkündür. TOEFL sonuçlarının geçerlilik süresi iki yıldır. Geçerli bir TOEFL puanı olanların, TOEFL merkezini arayarak sonuç belgelerini Üniversitemizin 0163 koduna yollatmaları gerekmektedir.

İngilizce Hazırlık Okulumuz’ a dışarıdan sunulacak olan TOEFL IBT sonuçlarının sadece aşağıda belirtilen sınav merkezlerinden alındığı takdirde tanınabileceği oy birliği ile kabul edilmiştir.

TOBB Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü TOEFL IBT sınav Merkezi, ANKARA,

Boğaziçi Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Çeviribilimi Bölümü TOEFL Sınav Merkezi

TOEFL sınavının yanı sıra Kurumsal TOEFL sınavının yanı sıra, TOEFL IBT, TOEFL PBT ve IELTS sınavları veya ÖSYM tarafından yapılan ve YÖK tarafından yukarıda adı geçen TOEFL ve IELTS (Akademik Versiyonu) sınavlarıyla eşdeğerliği kabul edilen ÜDS, KPDS gibi yabancı dil sınavlarından elde ettikleri başarıya göre belirlenir.

 • KU ELC Kurumsal 550/4
 • TOEFL PBT 550/4
 • IELTS Akademik 6,5
 • TOEFLSınavı550/4
 • KPDS/ÜDS 87
 • TOEFL IBT 80/20
 • CAE: C

İngilizce Hazırlık Sınıfı var mıdır? Süresi ne kadardır?

Koç Üniversitesi'ne kayıt yaptıran bütün öğrenciler TOEFL Sınavı almak zorundadır. TOEFL Sınavı'nda başarılı olamayan öğrenciler için ELC (İngilizce Dil Hazırlık Sınıfı) vardır. İngilizce Dil Hazırlık Sınıfı'nda Güz, Bahar ve Yaz yarıyılları sonunda TOEFL Sınavı yapılır. Her 3 dönem sonunda da TOEFL'dan istenilen puanları (550/TWE 4, elektronik ortamda 213/4 ve internet üzerinden 80/TWE 20 üstü) sağlayamayan öğrencilerin kaydı dondurulur ve TOEFL Sınavı'ndan istenilen puanları sağlamaları için bir yıl izin verilir. Bu yılın sonunda da istenilen puanlar sağlanamamışsa öğrenciler ÖSYM tarafından Türkçe eğitim yapan bir yükseköğretim programına yerleştirilir. İngilizce Dil Hazırlık Sınıfı'nın son 5 yıldaki başarı ortalaması %93'tür.

İngilizce Hazırlık Sınıfı’na devam zorunluluğu var mıdır?

Tüm derslerde devam zorunluluğu vardır. Herhangi bir öğrenci, 1 Track içerisinde 5'ten fazla ders kaçırırsa (mazeretli/mazeretsiz), o öğrenci ders/lerinden kalır. 2, 4, 5 ve 6. Track sonunda herhangi bir dersten kalmış olan öğrenciler 1. sınıfa geçmek üzere önerilmezler.

V. YURTLAR İLE İLGİLİ SORULAR

Koç Üniversitesi’nde yurt kapasitesi nedir?

Koç Üniversitesi, Ana Kampüs ve Batı Kampüs içindeki yurt binalarında toplam 2.786 kişilik yatak kapasitesine sahiptir.

Koç Üniversitesi'nin yurt imkanları nelerdir?

Tüm yurt binalarında kablosuz internet, merkezi ısıtma ve kesintisiz sıcak su imkânı mevcuttur. Öğrencilerimiz yurt binalarında bulunan çamaşırhanelerden ücretsiz faydalanabilmektedirler. Ayrıca Ana Kampüs yurt binalarında öğrencilerin ortak kullanımına açık mutfaklar bulunmaktadır. Odalarda; kablosuz internet erişiminin yanı sıra her öğrenci için kablolu internet bağlantısı, kablolu TV bağlantısı ve odaya ait telefon mevcuttur.

Her binada ortak kullanıma açık dinlenme odaları bulunmaktadır. Dinlenme odalarında bilgisayar, yazıcı ve Kablolu TV yayını izleme imkânı sunan LCD televizyonlar bulunmaktadır.

Yurt Müdürlüğü, yurt binalarından sorumlu 25 Yurt Sorumlusu, sağlık personeli, güvenlik ve teknik ekip ile 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir. Kız ve erkek yurtları ayrı binalardadır.

Yurtlarda temizlik hizmetleri mevcut mudur?

Yurt binalarımızda öğrencilerimizin odaları ve kullandıkları ortak alan temizliği her binada uluslar arası standartta sertifikalı profesyonel firmanın görevli olan personeli yapılmaktadır. Bahse konu temizlik personeli Yurt Müdürlüğü tarafından denetlenmekte ve yönlendirilmektedir. Oda temizliği Yurt Müdürlüğü tarafından belirlenen programa göre bir ve iki kişilik odalarda haftada bir gün, üç ve dört kişilik odalarda haftada iki gün, ortak yaşam alanlarında ise gün boyu sağlanmaktadır.

Yurt odalarında kullanılan ve mevcut eşyalar nelerdir?

Her odada kişiye özel tahsis edilen yatak ve yatak koruyucu ile birlikte elbise dolabı, komodin, çalışma masası, koltuk, sandalye, kitaplık, mini buzdolabı ve abajur mevcuttur.

Yurt ücretleri ne kadardır?

Yurt ücreti, yurt tipi göz önüne alınarak ortalama 2,000 TL ile 6,000 TL arasında değişmektedir.

VI. ÖĞRENCİ KULÜPLERİ İLE İLGİLİ SORULAR

Koç Üniversitesi’nde kaç tane öğrenci kulübü vardır?

Koç Üniversitesi’nde aktif kulüp ve gruplarla beraber 40 öğrenci kulübü, 13 öğrenci grubu bulunmaktadır.

Öğrenci Kulüpleri üniversite içinde hangi alanlarda faaliyet gösteriyor?

Kulüplerin faaliyet alanları çok geniş bir yelpazede yer almaktadır. Sanat, spor, bilim alanlarında yer alan kulüplerin yanı sıra gönüllülük üzerine sosyal sorumluluk projeleri üreten, akademik odaklı olup sınavlar öncesi ders tekrarları yapan, sadece değişim programı ile gelen öğrencilere özel olarak, onlara yardımcı olmak amacıyla kurulan, sosyal aktivite odaklı veya sadece hobi alanlarına yönelip kurslar düzenleyen kulüpler de mevcuttur.

Öğrenci Kulüplerine sağlanan olanaklar nelerdir?

Öğrenci Kulüplerine verilmekte olan bütçeler onların aktivite ve projelerindeki en temel maddi kaynağı oluşturmaktadır. Ayrıca Öğrenci Dekanlığı içinde yer alan Öğrenci Gelişim ve Destek bölümü de kulüplerin ihtiyaç ve problemlerine çözüm bulmalarına yardımcı olmaktadır. Kulüplerin kendilerini geliştirmelerine ve etkinliklerine katkıda bulunmak amacıyla sponsorluk, proje yönetimi vb. alanlarda destek vermektedir.

Kulüplere üye olmak ücretli mi?

Kulüplere üyelik ücreti her kulübün kendi başına vermiş olduğu karara bağlıdır. Kimi kulüpler herhangi bir ücret istemezken, bazı kulüpler de üyelik için öğrencilerden üyelik ücreti / üyelik aidatı şeklinde küçük meblağlar talep etmektedirler. Toplanan bu paralar kulüplerin kendi fonlarına aktarılmakta ve ileride yapacakları çeşitli organizasyonların masraflarında kullanılmaktadır.

Yeni bir kulüp kurulabilinir mi? Şartları nelerdir?

Kulüp kurmak için çeşitli prosedürleri tamamlamak gerekiyor. Bunun en önemlisi kulübe ait bir yönetim kurulu oluşturulması ve ardından bir tüzük yazılarak burada kulübün varlığının, amacının ve öneminin belirtilmesi. Fakat eğer kurulması planlanan kulüp, var olan kulüpler içinde bir farklılık bir yenilik yaratabilecekse kulüp olmaya aday hale gelmektedir. Aksi takdirde öğrencilerin benzer alanda faaliyet gösteren bir başka kulübün altında bir grup olarak yer almaları daha uygun görülmektedir. Son olarak; kulüp olmasına izin verilen her topluluk öncelikle grup olarak anılır ve resmi anlamda kulüp olabilmek için 2 dönem boyunca (1 yıl boyunca) etkin olduğunu gösteren faaliyetler düzenler. Kulüp olmasına izin verilmiş ve aynı zamanda da aktif bir yıl geçirmeyi başarmış gruplar, yılsonunda kulüp olmaya hak kazanırlar.

VII. KARİYER MERKEZİ İLE İLGİLİ SORULAR

Mezuniyet sonrası kariyer olanakları nedir?

Koç Üniversitesi öğrencileri aldıkları kaliteli eğitimle birlikte profesyonel yaşama hazır olarak mezun olmaktadırlar. Mezunlarımız profesyonel kariyerlerinde ağırlıklı olarak uluslararası şirketlerde çalışmayı tercih etmektedirler. Danışmanlık, reklam, tüketim malları, mali denetim, bankacılık ve finansal danışmanlık alanında çalışan şirketlerde; tekstil, ilaç endüstrisi, dokuma ve makine sanayi, bilgi işlem ve otomotiv gibi farklı sektörlerde çalışma hayatlarına devam etmektedirler. Mezunlarının yüzde 90’ından fazlası üniversitemizden mezun olduktan kısa bir süre sonra tercih ettikleri alanlarda çalışmaya başlamaktadırlar.

Üniversitede kariyer danışmanlık hizmetleri mevcut mudur?

Kariyer Merkezi, öğrenciler ve mezunlarla birebir görüşmeler yaparak, iş dünyası ile ilişkiler kurarak ve sürdürerek, yurtiçi ve yurtdışındaki diğer eğitim kurumlarıyla bağlantılar oluşturarak, üniversite içindeki diğer bölümler, fakülteler ve öğretim görevlileri ile işbirliği içinde çalışarak hizmetlerini yürütmektedir. Kariyer Merkezi öğrenci ve mezunlarına temel olarak aşağıdaki konularda hizmet vermeyi hedeflemektedir.

 • Kişilerin kendilerini tanımalarını; ilgi alanları, becerileri, değerleri, yetkinlikleri, kişilik özellikleri hakkında farkındalık sahibi olmalarını sağlamak ve bunları kariyer tercihleri ile nasıl birleştirebilecekleri konusunda yol göstermek.
 • Kariyer ve yüksek eğitim planlarına ve kararlarına destek olmak üzere yüksek eğitim, meslek seçimleri, iş dünyası, iş hayatı gibi konularda bilgi edinmelerini sağlamak.
 • Profesyonel hayat, iş dünyası, iş dünyasındaki eğilimler ve gelişmeler, iş olanakları hakkında detaylı bilgiler sunmak.
 • Kendilerine uygun akademik programlar seçmelerine; iş hayatını daha yakından tanımak için staj, değişim programları, gönüllü çalışmalar, yarı-zamanlı çalışmalar gibi deneyim sahibi olabilecekleri uygulamalarda yer almalarına destek olmak.
 • Profesyonel iş yaşamına girmeyi düşünen öğrencilere özgeçmiş hazırlama, mülakat teknikleri, profesyonel ilişkiler kurma becerileri, iş arama teknikleri gibi konularda seminerler düzenlemek ve öğrencileri iş hayatına hazırlamak.
 • Yüksek lisans ve doktora eğitimine devam etmeyi planlayan öğrencilere yurtiçi ve yurtdışındaki üniversiteler ve programlarla ilgili bilgileri aktarmak ve ilgili başvurularında destek olmak.

Yüksek lisans ve doktora olanakları nelerdir?

Yüksek lisans ve doktora yapmayı tercih eden mezunlarımızın büyük çoğunluğu dünyanın önde gelen üniversitelerine tam burslu olarak kabul edilmiştir.

Lisansüstü eğitimine devam etmek isteyen öğrencilerimiz, Kariyer Merkezi ve Kütüphanemiz’de bulunan kaynaklardan, üniversitede sunum yapmak üzere çağrılan British Council, DAAD gibi kurumlardan yurt dışında devam edebilecekleri programlar hakkında bilgi edinebilmekte, gelecekleri ile ilgili planlama yapabilmektedir. Mezunlarımız ABD, Avrupa ve Türkiye’de seçkin lisansüstü programlara kabul edilmiştir.