Üniversitemiz

Uluslararası Olanaklar

2012-2013 yılında Global Öğrenci Değişim Programları sayesinde bir önceki seneye göre üniversitemizden yurtdışına giden öğrenci sayısı yüzde 30 oranında artmıştır. Koç Üniversitesi Uluslararası Programlar Ofisi, Global Öğrenci Değişim Programları kapsamında 54 ülkedeki 240'tan fazla üniversite ile işbirliği yaparak Türkiye’den yurt dışına en çok öğrenci gönderen ve yabancı öğrenci misafir eden üniversitelerden biridir.

Koç Üniversitesi Uluslararası Programlar Ofisi

Koç Üniversitesi Uluslararası Programlar Ofisi tarafından yürütülen Global Öğrenci Değişim Programları yurt dışındaki üniversiteler ile öğrenci ve öğretim üyesi değişimi, ortak seminer ve konferans düzenlenmesi, ortak ders ve çok disiplinli etkinliklerin düzenlenmesi gibi çeşitli aktiviteleri içermektedir.
Koç Üniversitesi’nin 54 ülkeden 240’tan fazla üniversite ile işbirliği anlaşması vardır.
Global Öğrenci Değişim Programları, üniversitemiz öğrencilerine bir dönem için yurt dışında anlaşmalı üniversitelerde eğitim görme fırsatı sunarken, üniversitemizin anlaşması olduğu 54 Ülkedeki 240 üniversiteden de yabancı öğrencileri Koç Üniversitesi’nde bir dönem misafir etmektedir. Programların amacı öğrencilerin kişisel gelişim gösterip, kendilerini daha iyi tanımalarına, vizyon sahibi ve uluslararası bireyler olmalarına yardımcı olmaktır.

Uluslararası Programlar Ofisinin yürüttüğü geniş kapsamlı işbirliği programları ile Koç Üniversitesi Türkiye’den yurt dışına en çok öğrenci gönderen ve yabancı öğrenci misafir eden üniversitelerden biridir.

İlk kez 2004 senesinde yürütülmeye başlanan Global Öğrenci Değişim Programları ile 2011-2012 Akademik Yılı sonuna kadar 900 öğrencimiz yurt dışına gitmiş ve bu mükemmel tecrübenin bir parçası olmuştur.

Üniversitemizin anlaşmalı olduğu okullardan ise 2004 senesinden itibaren 1200 öğrenci eğitim almak ve ülkemizi tanımak adına Global Öğrenci Değişim Programlarından faydalanmışlardır.

2012-2013 yılında Global Öğrenci Değişim Programları üniversitemiz çapında büyük bir ilgi odağı haline gelmiştir ve bir önceki seneye göre üniversitemizden Öğrenci Değişim Programları ile yurt dışına giden öğrenci sayısı %30 oranında artmıştır.

İlk kez 2010-2011 akademik yılında üniversitemiz öğrencileri, Öğrenci Değişim Programları kapsamında yer alan Erasmus Staj Hareketliliği vasıtasıyla yurt dışında staj imkânlarından yararlanmışlardır. 2012-2013 akademik yılı itibari ile farklı eğitim kademelerinden ve fakültelerden toplam 25 öğrencimiz Erasmus Staj Hareketliliği Programına katılmıştır. Her geçen gün Global Öğrenci Değişim Programlarına olan ilgi hızla artmakta ve yurt dışında anlaşmalı olunan eğitim kurumlarının sayısı da çoğalmaktadır.

Öğrenci Değişim Programlarına katılmak isteyen öğrenciler genel not ortalamaları, uluslararası dil sınavı (TOEFL, IELTS) başarıları ve özgeçmişlerine göre değerlendirilerek kendi tercih ettikleri üniversitelere yerleştirilmektedirler. Öğrenci Değişim Programları kapsamında bir dönem yurt dışına eğitim almaya giden öğrencilerimiz, gittikleri eğitim kurumunda anlaşmamız gereği hiçbir eğitim ücreti ödememekle birlikte sadece Koç Üniversitesi’nin eğitim ücretini ödemekle yükümlüdürler. Programlardan faydalanan öğrencilerimiz, eğitim almak için gittikleri ülke ve kurumda yurt, seyahat masrafları, yaşam masrafları ve vize masraflarını kendi bütçelerinden karşılamak durumundadırlar.

Koç Üniversitesi 2004-2005 akademik yılından itibaren Hayatboyu Öğrenme ve Erasmus Avrupa Birliği Eğitim Programı’na dahildir. Erasmus Programı kapsamında Avrupa’daki anlaşmalı üniversitelere giden öğrenciler eğitim gördükleri dönem için öğrenim hibesi almaktadırlar. Bu hibe gittikleri ülkelerde öğrencilerin masraflarını önemli ölçüde karşılamaktadır.
http://oip.ku.edu.tr/

 

Francesca Vidali
Politecnico di Milano

İtalya’dan gelen bir öğrenci olarak Koç Üniversitesi’nde ailemden ve evimden ilk kez uzakta geçirdiğim zaman olduğu için benim için eşsizdi. Bu ayrıca ilk kez yurtta kaldığım bir deneyimdi ve tamamen mükemmel bir deneyimdi diyebilirim. İyi insanlar, harika kampüs olanakları ve benimle aynı deneyimleri yaşamaya gelmiş öğrenciler her şeyi daha da mükemmelleştirdi.

Her gün farklı insanlarla tanışma olasılığım, kampüste kalmamı eşsiz bir deneyim haline getirdi. Kampüs farklı insanlarla tanışmak için ve yeni şeyler öğrenmek için farklı olasılıklar sunuyor ve buna Türk kültürü de dahil. Kampüsü çok rahat buldum, istediğim her şey orada mevcuttu. Çalışma odaları, kafeler, yemekhane, spor salonu ve kapalı yüzme havuzu gerekli her ihtiyacımı karşıladı. Kampüste kaldığım süre içinde kendimi gerçekten evimde gibi hissettim.hissettim.

Can Aycıl
Uluslararası İlişkiler Bölümü
Bordeaux Management School – BEM

Uzun zamandır Fransızcamı geliştirmek için bir fırsat arayışındaydım ve Erasmus bursunun yurt dışı giderlerimde bana yardımcı olabileceğine karar verdim. Yurt dışına giden arkadaşlarımdan duyduklarım da beni cesaretlendirdi.

Çok doğru bir seçim yaptığımı düşünüyorum çünkü hem ortalamamı yükseltebildim hem de bana göre Bordeaux Management School gerek öğrenci mobilitesindeki profesyonellik ve gerek sağladığı İngilizce ders sayısı bakımından bir Türk öğrencinin gidebileceği Fransa’daki en iyi okullar arasında.

Program hakkında ilk bilgileri daha önce Fransa’da değişim programlarına katılmış arkadaşlarımdan aldım. Bana konaklama, ders seçimi, ulaşım ve sosyal yaşam hakkında detaylar verdiler.

Bordeaux Management School’daki akademik sistem Koç Üniversitesi’ndeki sistemden tamamen farklı; derslerin her biri 3 hafta sürüyor ve her 3 hafta bir yeni bir ders başlıyor. Ben 15 haftada 5 ders tamamladım. Bu durum bana belli bir konu hakkında her detaya odaklanabilmem konusunda oldukça yardımcı oldu.

 

Deniz Özsoy
Psikoloji Bölümü
Tilburg Üniversitesi

Koç Üniversitesi’ne başladığımdan beri, bize sağlanan olanaklardan biri olan değişim programından bir gün yararlanacağımı ve yurt dışında akademik, sosyal ve kültürel yaşam bakımından hayatımın en güzel dönemini geçireceğimi biliyordum. Bu yüzden üniversitedeki 2. yılımda Erasmus programına başvurdum.

İlk başta ihtiyacım olan tek şey mevcut imkânlardan tümüyle haberdar olmaktı ve bundan dolayı Uluslararası Programlar Ofisi ile hep iletişim halinde oldum. Başvuru süresince talimat kılavuzundan yararlandım ve akademik rehberimle yaptığım birçok yararlı görüşmelerden sonra kendimi bir anda Hollanda’da buldum.

Konaklama için, değişim öğrencilerine yurt sağlayan bir kuruluşa başvurdum. Ardından yurt odası bulmak için bir sistem keşfettim ve odamı tuttum. Kısa bir süre sonra diğer değişim öğrencileriyle birlikteydim.

Akademik sistem bakımdan Tilburg tamamen farklı bir üniversite. Bunun altında yatan sebep ise Koç Üniversitesi’nde final notunuzu birçok ödevin ve sınavın belirlemesi, bunun aksine Tilburg’da sadece final sınavının etkili olması. Fakat bunun da üstesinden gelmem çok zor olmadı. Zorlandığımda da profesörlerime danıştım ve her zaman çok yardımcı oldular.

 

Umut Can Çakmak
Makina Mühendisliği
Rutgers Üniversitesi

Yurt dışında özelliklede Amerika’da okumak benim çocukluk hayalimdi. İşte bu sebepten dolayı Koç Üniversitesi Uluslararası Programlar Ofisine benim için hangi üniversite ve programların uygun olabileceğin konusunda danıştım ve onlarda çok yardımcı oldular.

Yurt dışı eğitim tecrübesi olan arkadaşlarımda bu deneyimin benim için çok verimli olacağı konunda beni cesaretlendirdiler. Kanada ve Avusturalya’dan çok daha çeşitli ve ilgi çekici seçenekler sunulmuş olsa da, çocukluk hayalim olan Amerika’da okumanın peşinden gitmeyi tercih ettim.

Koç Üniversitesi’ndeki eğitim sistemi Amerikan eğitim sistemine paralel olduğundan derslere adaptasyon konunda hiçbir sorun yaşamadım. Konaklamama gelince de, Rutgers benim için bununla çoktan ilgilenmiş ve ben daha oraya gitmeden bana seçebileceğim yurt opsiyonlarını göndermişti bile. Odamı kampüste, gerçekten de güvenli bir yerden seçtim. Ve çocukluk hayalimi gerçeğe dönüştürerek hayatımın en güzel tecrübesini yaşadım.
 

 

ERASMUS PROGRAMI DAHİLİNDE ANLAŞMALI ÜNİVERSİTELER

ÜLKE ÜNİVERSİTE
Czech Republic University of Economics and Management Prague
Czech Republic University of Economics, Prague
Finland Aalto University
Finland Helsinki School of Economics
Finland University of Tampere
Denmark University of Aarhus
Denmark Copenhagen Business School
Denmark Metropol University College
Belgium Universitat Gent
Belgium Universite Catholique de Louvain (UCL)
Austria Vienna University of Business and Economics
Austria Technische Universitat Graz
Austria Johannes Kepler Universitat Linz
Germany University of Mannheim
Germany Universitat Hamburg
Germany Europa-Univeristat Viadrina Frankfurt (Oder)
Germany Freie Universitat Berlin
Germany Technische Universitat Munchen
Germany Eberhard Karls Universitat Tübingen
Germany European Business School
Germany Magdeburg University
Germany Handelshochschule Leipzig
Germany Technische Universitat Dresden
Germany Universitat Bielefeld
Germany Universitat der Bundeswehr München
Germany Universitat Hohenheim
Germany Universitat Konstanz
Germany Universitat Zu Köln
Germany Universitat Paderborn
Germany Universitat Stuttgart
Germany whu Otto Beisheim School of Management
Croatia Zagreb School of Economics and Management
Ireland The Queen's University Belfast
Latvia Riga Stradins University
Slovenia University of Ljubljana
Slovakia Comenius University
Bulgaria University of National and World Economy
Estonia Estonia Business School
Norway The Oslo School of Art and Design
Poland Kozminski University
Poland University of Warsaw
Poland Warsaw School of Economics
Poland Warsaw School of Social Sciences and Humanities
Romania University of Bucharest
Switzerland Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL)
Switzerland University of St. Gallen
Switzerland ZHAW School of Management and Law
Switzerland University of Basel
Portugal Catholic University of Portugal
Portugal Universidade de Lisboa
Portugal Universidade Nova de Lisboa
Sweden The Royal Institute of Technology (KTH)
Sweden UMEA University
Sweden Linköping University
Sweden Stockholm University
Sweden Malardalen University
Sweden Stockholm School of Economics
The Netherlands Leiden Unievrsity
The Netherlands Maastricht University
The Netherlands Rotterdam School of Management
The Netherlands Saxion University
The Netherlands Technische Universiteit Eindoven
The Netherlands Tillburg University
The Netherlands University of Gröningen
The Netherlands VU Amsterdam
Spain Universitat Autonoma de Barcelona
Spain Universidad Complutense de Madrid
Spain Universidad de Deusto
Spain ESADE
Spain Universitat de les Illes Balears
Spain Universitat Pompeu Fabra
Spain Universidad Rey Juan Carlos
Spain Universidad de Sevilla
Sweden Högskolan Dalarna
UK University of Brighton
UK University of Sussex
UK Universiy of Warwick
UK De Montfort University
UK University of Reading
UK Nottingham Trent University
UK City University London
UK University of Essex
UK London School of Economics
UK Royal Holloway, University of London
UK University of Surrey
Italy Politecnico di Milano
Italy Politecnico di Torino
Italy University of Bocconi
Italy Universita di Bologna
Italy University of Bozen
Italy Universita degli Studi di Brescia
Italy Universita Carlo Cattaneo- LIUC
Italy Universita degli studi di Firenze
Italy LUISS
Italy Universita degli studi di padova
Italy Universita degli studi di Roma "La Sapienza"
Italy Universita degli studi di Roma "Tor Vergata"
Italy Universita Degli Studi di Salerno
Italy Universita Degli Studi di Trieste
Greece University of Athens
Greece University of Ioannina
Greece University of Macedonia
France Universite Lille 1
France EDHEC Business School
France SKEMA Business School
France Grenoble Ecole de Management
France Telecom Sud Paris
France Burgundy School of Business
France Bordeaux Management School
France Universite Bordeaux 1
France Emlyon Business School
France ESSEC
France EUROMED Management
France HEC-Ecole des Hautes Etudes Commerciales
France Institute Polytechniques de Grenoble
France Science Po Paris
France Universite Catholique de Lille, FLSEG
France Universite Catholique de Lille, ESEG School of Management
France Universite Pierre Mendes
Germany Cologn University of Applied Sciences

DEĞİŞİM ANLAŞMAMIZ OLAN DİĞER ÜNİVERSİTELER

ÜLKE ÜNİVERSİTE
South Korea Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) College of Business
Singapore A*STAR Agency for Science, technology and Research
Singapore NTU
Singapore Singapore Management University
Japan Nagoya University
Japan International University of Japan
Japan Kyoto University, Graduate School of Management
Japan Kyoto University
Hong Kong The University of Hong Kong
Hong Kong The Hong Kong University of Science and Technology
Hong Kong Hong Kong Baptist University
Hong Kong City University of Hong Kong
Hong Kong Lingnan University
CHINA China University of Political Sciences
CHINA Peking University
CHINA Nanjing University
CHINA Fudan University
USA Presbyterian College
USA Brown University
USA San Francisco State Univesity
USA University of California
USA Willamette University
USA Elon University
USA University of San Francisco
USA Fordham University
USA Suffolk University
USA Loyola University New Orleans
USA American Univesity
USA Clemson University
USA Depauw University
USA Drexel University
USA Emory University, GOIZUETA BUSINESS SCHOOL
USA Florida State University
USA Georgetown University
USA Hawai Pacific University
USA University of Miami
USA The University of Mississippi
USA University of Nevada
USA Northewestern University
USA Rhodes College
USA Rice University
USA Rutgers, State University of New Jersey
USA The University of Texas Austin
USA University of Pennsylvania
UK Nottingham Trent University
CANADA York University
CANADA University of British Columbia
CANADA Queens's University at Kingston
CANADA Simon Fraser University
CANADA Richard ıvey School of Business
CANADA University of Prince Edward Island
CANADA Carleton University
CANADA University of Victoria
CANADA HEC Montreal
CANADA Mount Allison University
New Mexico Universidad de Monterrey
COSTA RICA, NICARAGUA INCAE Business School
Brazil FGV-EAESP Agreement
Brazil Universidade de Sao Paulo
Australia University of Wollongong
Australia Deakin University
Australia University of technology Sydney
Australia Bond University
Australia Griffith University
Australia The University of Queensland
New Zealand University of Waikato
South Africa University of Stellenbosch